Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Pastör Andrew Brunson hakkında toplantı yapıldığını duyurdu.

Görüşmenin, Kılıç’ın talebi üzerine yapıldığı aktarıldı. Bloomberg’in Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs, görüşmede ilerleme sağlanamadığını öne sürdü.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın bugün iki ülke arasında kriz nedeni olan Pastör Andrew Brunson hakkında bir görüşme yaptığı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Türkiye Büyükelçisi’nin talebi üzerine, John Bolton Büyükelçi Serdar Kılıç ile bugün Beyaz Saray’da görüştü” cümlesini kurdu. Sanders, görüşmede Brunson’ın ev hapsi şeklinde devam eden tutukluluğunun yanısıra ikili ilişkilerin ele alındığını belirtti.

Bloomberg’in Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs’ın sosyal medya hesabından aktardığına göre ise Bolton ve Kılıç’ın yaptığı görüşmede ilerleme sağlanamadı. Jacobs, Trump’ın, Brunson karşılığında Türkiye’ye bir şey vermeyi reddettiğini iddia etti.

Devam eden diplomatik görüşmelerde ABD’nin geri adım atmayacağı belirtiliyor.