İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Berna Laçin’e ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

berna laçin

Ünlü oyuncu Laçin, dün idama karşı olduğuna dair bir mesaj paylaşmış ve “İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı” yazmıştı.

Türkiye’de çocuklara yönelik istismar haberleri karşısında idam talepleri yine gündeme gelirken, Laçin ise cinsel istismar suçluları için istenen idam cezasına karşı çıktı.

Ünlü oyuncu Berna Laçin de dün akşam Twitter’dan paylaştığı bir mesaj ile söz konusu tartışmaya dahil oldu. Berna Laçin şunları yazmıştı:

“İdam çözüm olsaydı. Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimcileri, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez!”

Gelen tepkiler üzerine yeni bir tweet atan Berna Laçin, “İslamiyet ile ilgili tek kelime etmedim, kendi dinime niye laf edeyim! Deli miyim! Medine’yi bir şehir olarak söyledim! İçindeki kutsalı ayrı şehirlerin bugünki toplum düzeni içinde yaşayanlar ayrı! Medine’de yaşayan Arapları kutsal saymak nasıl bir anlayış! Art niyetin de böylesi!” ifadelerini kullanarak yanlış anlaşıldığını savundu.

‘Halkın Dini Değerlerini Aşağılama Suçundan Soruşturma Başlatıldı’

Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Halkın dini değerlerini aşağılama” suçundan soruşturma başlattığını duyurdu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın imzasını taşıyan açıklama şöyle: Berna Laçin adlı sanatçının ‘@bernalacin35’ adlı Twitter hesabından 03.07.2018 günü saat 13.00 civarında halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette yazı yayınladığının ve bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğunun tespiti üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 160. Maddesi uyarınca işin gerçeğini araştırmak üzere adı geçen hakkında, ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ suçundan soruşturma başlatılmıştır.”