Türk lirasında cuma günü sabah saatlerinde başlayan değer kaybı borsaların kapanmasına iki saat kalan Donald Trump’ın açıklaması ardından rekor seviyeye ulaşmıştı. Dolar karşısında çok kırılgan bir izlenim gösteren TL, Trump’ın açıklaması ardından 6,87 liraya kadar çıkmıştı.

Türk lirasının değer kaybının önüne geçmek hükümet açısından çok zor bir hale geldi.

Bu ağır faturayı ise yine halk ödeyecek gibi gözüküyor. Ancak bazı kişiler Doları kullanmadıkları dolayısıyla Dolar’la işi olmadığını belirtiyor fakat durum böyle değil.

Sponsorlu

Onedio bu konuda bir içerik oluşturdu. İşte Dolar kurunun herkesi etkilediği o durumlar:

İlaç krizi

Ekonomik olarak hayatın her alanını etkileyen kurdaki yükselişle birlikte ilaç sektöründe kriz baş gösterdi.

Kurun sabitlenmesine rağmen 503 ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiği ortaya çıktı. İlaç sanayisinin beklentisini karşılayamayan kurun yükselmesiyle birlikte ilaç firmaları ithal ilaçları limitli bir şekilde dağıtmaya başladı.

Arz-talep dengesizliğine yol açan bu hamleyle birlikte özellikle kanser, şeker, yüksek tansiyon ve astım hastaları zor durumda kaldı.

Enflasyon

Pazar

Türk lirasındaki bu sert değer kaybı ham madde fiyatlarına yansıdı; üreticinin fiyatlarına da yansıyan bu artışla birlikte gözler enflasyona çevrildi.

Türk lirasındaki değer kaybı ham madde fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Ham madde fiyatlarındaki bu yükseliş üreticiye direkt olarak yansıyor.

Kişi başına düşen milli gelir 

Para

Kişi başına düşen milli gelir dolar bazında hesaplandığı için giderek azalıyor. Bununla beraber alım gücü de düşüyor. İşçi memur ve emekli maaşları döviz kuru ve enflasyon artışı karşısında adeta eridi. Bir ay önce 4,70 lira olan dolar bugün 6,40 liradan işlem gördü. Bu da bir ay önce 341 dolar olan asgari ücretin yaklaşık olarak 250 dolara düşmesine sebep oldu.

Tüm elektronik cihazlarında fiyat artışı

Umarım telefonunuz çalışır!

Mayıs ayında teknolojik ürünlere yüzde 20 zam açıklanmıştı. İkinci el ve tamir fiyatlarının da benzer bir şekilde artacağını düşününce eldeki aletlere iyi bakmakta fayda var.

Otomotiv satışları

Peş peşe gelen kur artışı, faizlerdeki yükseliş ve erken seçim sonrası araç satışları durma noktasına geldi. İkinci ele talep artarken, bankaların kredi verme noktasındaki isteksizliği de bu durumu tetikledi.

Akaryakıt ve benzin..

benzin motorin petrol

Zamlarla birlikte enflasyon artıyor, enflasyon arttıkça faizler yukarı çıkıyor, faizler yukarı çıktıkça yatırım kararları etkileniyor ve Türkiye büyüyemiyor. Ekonomideki bu büyüyememe istihdama ve ücretlere yansıyor.