Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Suriyelilere mahalleden gitmeleri için üç gün verdiklerini belirtti daha sonra Twitter hesabından konuya ilişkin yeni bir açıklama yaparak bu münferit olayı tüm Suriyelilere mal etmenin doğru olmadığını söyledi.

Elazığ’da önceki gece başlayan gerilim dün gece de devam etti.

Önceki gün Elazığ Sanayi mahallesinde bir grupla Suriyeliler arasında gerginlik yaşanmıştı. Dün ve önceki gece yaşanan saldırılarda Suriyelilere ait iş yerleri taşlanmış, mülteciler mahalleden çıkarılmak istenmişti.

Yanılmaz, kalabalığın yoğun ısrarları sonucu tartışmaların yaşandığı bölgeye gelerek, “Belediye olarak hiçbir Suriyeliye çalışma izni vermedik, vermeyeceğiz. Gitmesi gerekenler de gidecek” dedi.

Evrensel’in haberine göre, Suriyelilere dükkanlarını kapatmaları ve mahalleden gitmeleri için üç gün verdiklerini söyleyen Yanılmaz, “Belediye olarak hiçbir Suriyeliye çalışma izni vermedik, vermeyeceğiz. Gitmesi gerekenler de gidecek. Kimsenin huzurumuzu bozmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanı bir gün sonra sözlerine gelen tepkiler nedeniyle Twitter hesabından bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Türkiye olarak tarihimiz boyunca inanç birliği, kader birliği yapmış ve yüzyıllar boyu birlikte yaşamış Suriyeli kardeşlerimize zor zamanlarında kardeşlik kapılarımızı açtık. Elazığ olarak bizler de bu kardeşlik kervanında yerimizi aldık. Onlarla ekmeğimizi suyumuzu paylaştık.

Ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere Suriye toprakları güvenli hale gelinceye kadar da onlar bizlerin misafirleridir.

Cumhurbaşkanımızın ifadeleri doğrultusunda Elazığ olarak kardeşliğin sembol illerinden biri olarak bu kardeşliği yaşatmaya devam edeceğiz. Sanayi Mahallemizde yaşanan olay tek başına kişi bazlı münferit bir olaydır. Bunu tüm Suriyeli kardeşlerimize mal etmek mümkün değildir.”

Önceki gece çıkan gerginlik ise böyle görüntülenmişti: