Belçika Temyiz Mahkemesi, PKK’nın silahlı faaliyetlerinin “Türkiye’nin iç anlaşmazlığı” olduğunu ve bundan dolayı terör örgütü sayılamayacağı kararını verdi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Belçika mahkemesi, aralarında Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar’ın da bulunduğu 36 sanık hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Böylece, Belçika Federal Savcılığı tarafından PKK yöneticileri hakkında 2006 yılında başlatılan soruşturma, bu kararla birlikte sonlanmış oldu.

Ayrıca savcılık iddianamesinde, PKK’nın Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde küçük yaştaki çocukları ailelerinden kopararak silahlı eğitim kamplarına götürdüğü bilgisi de yer alıyordu. Ve savcılık, PKK yöneticilerini terör eylemlerinin yanı sıra, zorla haraç alma, tehdit, sahte belge düzenleme ve ticaretini yapmakla suçlamıştı.

Savcılık soruşturması, 9 yıllık bir gecikme ile davaya dönüşmüştü. Ekim 2015’de Brüksel Mahkemesi’nde açılan dava Kasım 2016’da sonuçlanmıştı.

Bu süreçten sonra Brüksel Mahkemesi, PKK’nın Türkiye’deki faaliyetlerinin, “silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturmayacağına” hükmetmiş ve aralarında PKK’nın Avrupa’daki yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da bulunduğu 36 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Davayı sürdüren federal savcı, mahkemenin bu kararına itiraz etmişti. PKK üyesi 36 kişiyi kapsayan dosya temyiz mahkemesi sayılan Kamer van İnbeschuldigingstelling (KI) adlı yargıçlar heyetine gönderilerek davanın tekrar görüşülmesi istenilmişti.

Türkiye’nin İç Meselesi

Son olarak Temyiz mahkemesi, “Silahlı Türk – Kürt anlaşmazlığının Türkiye’nin iç meselesi” olduğu gerekçesiyle PKK’nın terör örgütü sayılamayacağına karar verdi.

Ayrıca Mahkeme, PKK üyeleri hakkında kovuşturmaya gerek olmadığını karar bağladı.

Öte yandan PKK, Türkiye’nin de yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği tarafından da “terör örgütü” olarak nitelendiriliyor.