25 yaş sınırı, 28 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel karşılığında yapılacağı belirtilen bedelli askerlikte yoğun talep üzerine ‘28 günlük temel eğitim‘ uygulamasından vazgeçilebileceği öne sürüldü.

Türk askeri sınırda

Bedelli askerlikte 28 gün şartının kaldırılması için yoğun istek olduğu ve konunun AK Parti içerisinde tartışılmaya başlandığı belirtildi. Son olarak 28 gün kararında Erdoğan’ın belirleyici olacağı aktarılıyor.

Türk askeri

Hürriyet’te yer alan habere göre; AK Parti içerisinde yapılan tartışmalar sonrasında daha önceki bedelli askerlikler gibi 28 günlük temel eğitimin tamamen kaldırılmasına sıcak bakılmaya başlandığı belirtildi.

tsk askerleri

Bu konuda yoğun talep olduğunu, özellikle esnaf, doktor ve yurt dışında ihtisas yapanların izinle ilgili sorun yaşayacakları daha önceki bedelli askerlik düzenlemelerinde olduğu gibi ‘temel eğitim verilmemesi’ görüşünün oluştuğu aktarılıyor.

Foto: ARŞİV

Sayıları 5 bin 700’i bulan asker firarilerinin bedelli askerlikten yararlanma isteğineyse sıcak bakılmadığı aktarıldı.

Askerlik kararı aldıranlar da gitmeyecek

(Foto: ANADOLU AJANSI – CEM OKSUZ) (20110717)

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Ağustos celbinde askere gitmek için başvuranların da bedelli askerlikten yararlanabileceklerini belirtti. Muş, “Ağustos celbiyle alakalı; evraklarını alıp kışladan içeri girmeyenler bundan faydalanabilecekler. Gidip birliğine kaydolup, fiziki olarak başlamayanlar bu işten faydalanabilecekler. Kışladan ayağını içeri atmayanlar bu bedelli düzenlemesinden istifade edebilecekler” ifadelerini kullandı.

Bankalardan bedelli hazırlığı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Bedelli askerlik uygulamasına bankacılık sektörünün uygun koşullarla destek sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullanarak, “Bankalarımız kredilendirme koşullarına ilişkin gerekli açıklamaları kamuoyuna kendileri yapacaklardır. Örneğin; Ziraat Bankası olarak biz bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve yasanın çıkmasını takiben cazip koşullarla bir kredi ürününü uygulamaya alacağız.” şeklinde konuştu.