24 Haziran seçimlerinde AK Parti listesinden Ankara Milletvekili seçilen Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkanı Mustafa Destici, idam cezasının geri getirilmesi hazırladığı Anayasa değişiklik teklifi için, HDP dışında TBMM’de grubu bulanan siyasi partileri ziyaret ederek destek istedi.

Destici, idam cezası konusunda referandum yapılması gerektiğini ifade etti.

Daha önce Abdullah Öcalan’ın da bu kapsamda yer alması gerektiğini söyleyen BBP Genel Başkanı Destici, bazı suçlara idam cezasının geri getirilmesi için hazırladıkları “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif Taslağı”nı siyasi partilerin Meclisteki grup yönetimlerine iletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP Grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican’ı ziyaret eden Mustafa Destici, teklifin taslağı hakkında bilgi verdi ve destek istedi.

Ziyaretlerin ardından gazetecilere açıkalama yapan Mustafa Destici, “Bütün partiler teklifimizi değerlendirip bize sonucunu bildireceklerini söyledi. Bizim isteğimiz bunun referanduma gitmesi ve kararı halkın vermesidir” dedi.

Destici’nin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif Taslağı”na destek için yarın Saadet Partisi ve Demokrat Parti’yi ziyaret edeceği öğrenildi.

Hangi Parti İdam Cezasına Destek Veriyor?

CHP ve HDP dışında diğer partiler idam cezasına ılımlı bakıyor. Erdoğan ise teklifin Meclisten geçmesi halinde önüne geldiği takdirde imzalayıp yürürlüğe koyacağını defalarca dile getirmişti.