Bu içerikte kurban bayramında ücretsiz kullanılabilecek hizmetleri sıraladık

Bayramının yaklaşması ile birlikte her yıl bayramlarda olduğu gibi birçok devlet hizmeti ve bazı otoyollar, bazı köprüler ve bunların dışında da birçok hizmetin ücretsiz olduğu gibi bu kurban bayramında hangi hizmetlerin ücretsiz olacağı merak konusu oldu.

Kurban Bayramında Köprüler Ücretsiz Mi?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ınca yapılan açıklamada 2017 yılı Kurban Bayramında köprü ve otoyolların ücretsiz olacağı vatandaşa bildirmişti..

Kurban Bayramı ile birlikte 30 Ağustos Çarşamba günü saat 00.00’dan başlayarak, 5 Eylül Salı günü saat 07.00’ye kadar Karayolları Genel Müdürlüğü denetiminde olan otoyollar ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden gerçekleşen geçişler ücretsiz olacak.

Sponsorlu

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü Ücretsiz Mi Olacak?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nden geçişlerde geçişler ücretli olmaya devam edecek. Devlete ait olmayan özel köprüler kurban bayramında ücretsiz hizmete dahil değil.

Toplu Taşıma Ücretsiz Mi Olacak?

Toplu taşımaların ücretsiz olması her bayramda gerçekleşen bir hizmettir bu bayram için toplu taşıma araçlarının ücretsiz olup olmayacağına açıklık getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Kurban Bayramı süresince (1-2-3-4 Eylül) toplu ulaşım araçlarının yüzde 50 indirimli hizmet verileceğini bildirdi. Diğer taraftan okulların açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü 06.00-14.00 saatlerinde de ulaşım araçları ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Bu dairede İETT, Özel Halk Otobüsleri, Otobüs A.Ş., Metrobüs hatları, Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Motorları, Metro, Tramvay, Hafif Metro ve Finiküler hattı %50 indirimli olarak hizmet sunacak.

Başta İstanbul olmak üzere diğer kentlerdeki toplu taşıma araçlarınında indirimli veya ücretsiz olacağı bilinmekte. Her belediyenin kendine has toplu taşıma aracı olduğu için bulunduğunuz ildeki belediyenin ücret alıp almadığını kontrol etmeniz gerekmekte.

Milli Parklar Ücretsiz Mi Olacak?

Doğa Koruma ve Milli Parklar için 2. Bölge Müdürlüğünden açıklama geldi , 25-26-27 Haziran tarihlerinde Uludağ milli parkların girişlerinin ücretsiz olacağı bildirildi.

Edirne’de Mezarlık Ziyaretine Ücretsiz Servis Sunulacak

Edirne Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda sunduğu hizmet gibi bu yıl da Kurban Bayramı için mezarlık ziyaretinde bulunan vatandaşlara ücretsiz servis hizmetleri sunulacak.. Parkmetreler, bayramın birinci ve ikinci günü ücretsizken, mezarlıklarda 25 bin tane çiçek dağıtımı yapılacak.

Edirne Belediyesi Kurban Bayramı’nın 1. günü olan 1 Eylül Cuma Günü bayram namazından sonra şehir mezarlıklarına gitmek isteyenler için belediye binasının önünden Yenişehir, Buçuktepe, Yenimaret Bademlik, Yıldırım ve Acıçeşme Mezarlıklarına ücretsiz otobüs servisi hizmeti gerçekleştirilecek. Mezarlık ziyaretini gerçekleştirmiş vatandaşlar ise, aynı otobüslerle belediye binası önüne bırakılacaklar.

Vatandaşlar arife gününde ve Kurban Bayramı’nda mezarlık görevlilerinden ücretsiz bir şekilde çiçeklerini isteyebilecek.