Başkanlık seçimini Pompeo kazandı

Pompeo’nun kararı, ailesiyle aylarca süren özel danışmanlığının ve eski işvereninin cumhurbaşkanlığına aday olma kararında hiçbir rolü olmadığı yönündeki kamuoyu ısrarının ardından geldi. Pompeo, herhangi bir onaylamaya karar vermeden önce “birincil oyunun nasıl sonuçlanacağını” göreceğini söyledi, ancak Trump’ı desteklemeyeceğini söyledi.

Pompeo, şu anda anketlerin lideri olan Trump’ı herhangi birinin yenebileceğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda, “Bence Amerikalılar sadece tweet atan değil, tartışan insanlara susamış durumda” dedi.

Cumhuriyetçilerin birincil alanı zaten kalabalık ve Trump, eski BM Büyükelçisi Nikki Haley, fintech girişimcisi Vivek Ramasamy, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve Sen. Tim Scott (RSC) dahil. Florida Valisi Ron DeSantis ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, önümüzdeki aylarda açıklamalarda bulunmayı planlıyor.

Kansas’tan eski kongre üyesi, kısa süre önce “Never Give An Inch: Fighting for the America I Love” adlı anı kitabı için bir kitap turunu tamamladı. Kitap, Trump yönetimi için dış politikayı yönetme zamanına odaklandı ve kitap turu, geniş çapta başkanlık seçimleri için bir test alanı olarak görüldü. Pompeo’nun 2024 hedeflerinin başka ipuçları da vardı – Iowa, New Hampshire ve Güney Carolina gibi eyaletlere sık sık geziler yaptı, GOP etkinliklerine başkanlık etti ve erken oylama eyaletlerindeki güçlü oyuncularla dirseklerini ovuşturdu.

Pompeo, Cumhuriyetçi Parti’nin dış ilişkilerdeki önde gelen sesi olma hırsının bir işareti olarak, Nisan ayı başlarında sessizce bir grup iş adamı ve milletvekilini Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile görüşmeye yönlendirdi. Pompeo, Washington’u Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler sağlamaya teşvik edeceğini söyledi. Yerde, Ukrayna’ya yardım sağlayan evanjelik bir hayır kurumu olan Samaritan’s Purse’un liderleriyle gezdi. Bu ziyaret, büyük ölçüde Trump’ın tutuklandığı haberlerinin gölgesinde kaldı.

READ  Ohio Eyalet Üniversitesi yakınlarında bir çatının çökmesi sonucu en az 14 kişi yaralandı.

Yarışa katılmama kararına rağmen Pompeo, Cumhuriyetçi siyasete katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.

Pompeo Açıklamaya eklendi: “Sizin için bu duyuru hayal kırıklığı yarattı, üzgünüm. Bunu heyecan verici bulanlar bilsin ki ben 59 yaşındayım. Başkanlık liderliği hâlâ gerekli olduğundan, zamanlamanın daha uygun olduğu başka birçok fırsat var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir