Yıldırım, ABD’de kaldığı otelden Thomas Jefferson Anıtı’na kadar yürüyüş yaptı.

Bir kafede kısa bir mola veren Başbakan Binali Yıldırım, bu esnada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Washington’da alınan geniş güvenlik önlemlerine ilişkin “Bir talebiniz oldu mu?” sorusu üzerine Yıldırım, şu yanıtı verdi:

Sponsorlu

“Geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinde yaşan tatsız hadiselerin tekrarının olmaması açısından olabilir. O yüzden aşırı tedbir almış olabilirler. Bizim güvenlik konusunda herhangi bir ilave tedbir alınması yönünde talebimiz olmadı”

Bahçeli’nin Seçim Barajı Düşürülmeli Açıklamasına Yanıt Verdi

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin seçim barajına ilişkin açıklamaları üzerine kendisine sorulan soruya Yıldırım, “Açıkçası ben açıklamadan tam net olarak ‘seçim barajı düşürülebilir’ diye bir şey anlamadım. Söylediği, MHP’nin seçim barajı problemi yok. Eğer seçim kanunlarında değişiklik yapılacaksa oturup bunu karşılıklı görüşüp yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum çerçevesinde çıkarılacak kanunlar bakımından ele alınabilir” yanıtını verdi.

Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütme seçimi yasama ile aynı anda yapılacağı için aslında yürütmede iktidara gelmeme diye bir alternatifin olmadığını, hükümetin seçimle tek başına iktidara geleceğini de belirtti.

Seçim öncesi partilerin birbirlerine destek açıklaması yapabileceklerini, bunda bir problemin olmadığını belirten Yıldırım, ancak sonunda adaylardan birinin tek başına seçileceğini söyledi.

Meclis’te aslında iktidar partisi, muhalefet partisi tanımının da kalkacağını öne süren Yıldırım, “Meclis yasama organı olarak milletvekillerinden teşekkül ediyor. Milletvekilleri bütün yasama faaliyetlerinde partilerinden bağımsız olarak hareket edebiliyorlar. Sistemin özü itibarıyla, milletvekillerinin nasıl belirleneceği, baraj, vesaire hepsi bir paket olarak ele alınabilir. Bunlar uyum yasaları çerçevesinde görüşülecek konular. Seçim kanunu bütün partileri hatta ülkeyi ilgilendirdiği için geniş bir uzlaşma içinde ele alınması gereken bir konu” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, kendisine sorulan “AK Parti’nin bir öngörüsü var mı seçim barajına ilişkin?” sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne, yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir. Ancak temsilde adalet noktasında seçim sistemi topyekun değiştirilecekse o zaman bütün bu meselelerin birlikte ele alınması gerekir.”

Ne Olmuştu?

Devlet Bahçeli ve Yusuf Halaçoğlu Meclis’te konuşuyorlar.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’de yüzde 10 olan seçim barajını “ağır” olarak değerlendirip, bu oranın düşürülmesi gerektiğini söylemişti.

Bahçeli, “Yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor: Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız? Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız? Türkiye’yi nasıl bir istikrar, normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım” ifadelerini kullanmıştı.