Başbakan Yıldırım, dün akşam oynanan derbide Galatasaray tribünlerinde açılan pankartla ilgili soruşturma talimatı verdi.

Spor Toto Süper Lig’in 9. haftasında Galatasaray rakibi Fenerbahçe’yi Türk Telekom Stadyum’unda ağırladı.

Soruşturmaya neden olan o pankart

Golsüz eşitlikle biten derbi karşılaşması öncesi Galatasaray taraftar grubu UltrAslan’ın da yer aldığı Odeabank tribününde önce “Siz diz çöktüğünüz için onlar büyük görünüyor” ve “Ayağa kalk” pankartları açılmıştı.

Ayrıca ABD’li aktör Sylvester Stallone’nin Rocky Balboa karakterini canlandırdığı Rocky filminden esinlenerek hazırlanan görsel de tribüne çekilmişti.

Karşılaşma sonrasında sözlerin bulunduğu Pankart ile ilgili bazı medya kuruluşları tarafından FETÖ benzetmesi/iması yapıldı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Başbakan Binali Yıldırım’ın Galatasaray tribünlerinde açılan pankart ile ilgili soruşturma açılması yönünde talimat verdiği aktarıldı.

ultrAslan’dan Açıklama

Galatasaray’ın taraftar grubu ultrAslan, Türk Telekom Arena’da yaptıkları ‘Rocky Balboa’ koreografisiyle ilgili FETÖ imalarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Aylardır çalışmaları süren bir tribün şovunun, birkaç gün öncesinde konuşan, takip etmediğimiz bir ‘şarlatanın’ sözleriyle bağdaştırılma çabası kardeşlerimizin emeklerine saygısızlık olduğu gibi Türk halkının aklıyla alay etmekten başka bir şey değildir” ifadelerine yer verildi.

Galatasaray’dan Açıklama

Bir diğer açıklama ise Galatasaray kulübünden geldi. Yapılan açıklamada “Masabaşı oyunlarında doktora yapanların yıllardır süregelen itibarsızlaştırma çabası derbi maçtan sonra yine hortladı… 2017-2018 sezonunun tek namağlup takımını aşağı çekmek isteyenlerin sinsi emelleri bir kez daha gün yüzüne çıktı. Biz yapılmak istenenin ne olduğunun farkındayız! Derbi öncesinden sonuna kadar televizyon programlarındaki kuklalardan, gazete sütunlarındaki piyonlara ve sosyal medyadaki tetikçilere kadar algı yaratılarak asıl gündem olması gereken hadiseler görmezden gelinmektedir.” cümleleri kullanıldı.