Başbakan Binali Yıldırım, 696 sayılı KHK ile ilgili yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi ve “Bir daha darbe girişimi olursa vatandaşlar sokağa çıkmasın mı?” diye sordu.

Yıldırım, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kapsamında çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) geçen ‘Bir vatandaş, terör eylemlerini ve devamı niteliğindeki eylemleri bastırmak için harekete geçerse… yargılanmaz‘ ifadelerini eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

AK Parti Burdur il kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Son günlerde bir tartışma var. Önüne gelen konuşuyor. Neymiş, biz bir düzenleme yapmışız, vatandaşları korumaya almışız. Ne yapacaktık, darbeye karşı alçakların karşısına hayatını koyan insanlara “Niye gelip darbeyi önlediniz?” mi diyecektik. Burdurluların güzel bir lafı var. Güttüğü 3 keçi, ıslığı dağı taşı deldi geçti.

Kılıçdaroğlu’nunki da aynı buna benziyor. Ne var bunda? Bir daha darbe girişimi olursa vatandaşlar sokağa çıkmasın mı? Başarılı olsaydı, onu mu istiyorsunuz?

Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi işgal etmek isteyenlere, Meclis’i bombalamak, hükümeti alaşağı etmek, kurumları silah zoru ile ele geçirmek isteyenlere direnmek bir görevdir, bir meşru müdafaadır. Türkiye milleti de bunu en güzel şekilde yapmıştır. Kanunsuz emir veren, o emir ülkeyi yıkmaya yönelikse ona karşı çıkan bir kahramandır. Darbeci komutana itaat edeceksin, suç işlemesine fırsat vereceksin. Bu zihniyete göre vatandaşa kurşun atmayan asker suç işlemiş oluyor.

Hukuki düzenlemede hiçbir sorun yok, hiçbir belirsizlik yok, düzeltmeyi gerektirecek bir durum da yok. Ama mesele iş yapmak, vatandaşın sorununu çözmek değil, vatandaş üzerinden polemik oluşturmak, siyaset yapmak. Böylece akılları sıra vatandaş bir daha darbe işine hiç karışmasın, darbecilerin ekmeğine yağ sürülsün. 81 milyon vatandaşımızın hukukuna sonuna kadar sahip çıkacağız, yağma yok.

İsim Vermeden Abdullah Gül’ü Eleştirdi: Kim İtiraz Ediyorsa Darbecilerden Farkı Yoktur

Darbecileri emniyete teslim eden kahraman vatandaşları korumak için kanun çıkardık. Buna kim itiraz ediyorsa bizim için darbecilerden farkı yoktur. Vatandaş üzerinden polemik oluşturmak, siyaset yapmak. 81 milyon vatandaşımızın hukukuna sonuna kadar sahip çıkacağız. Yağma yok.

Suriye’de devam eden 7 yılı bulan iç savaşı, karışıklıkları sona erdirmek için Rusya ile İran ile inisiyatif aldık ve çatışmasızlığı önemli ölçüde sağladık. Bundan sonraki adım, kalıcı barışa erişmek. Yani, Suriye’de teröre bulaşmamış olan bütün grupların, bütün etnik yapıların içinde yer alacağı bir Suriye’nin toprak bütünlüğünü gözeten yeni bir hükümetin kurulması, artık kalıcı barışın sağlanması.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15 Temmuz’da dışarı çıkan insanlara ‘cezasızlık’ getiren 696 sayılı KHK’yi ilgili Twitter’dan eleştirmiş ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın yayımlanan son KHK’ye ilişkin eleştirilerine, “15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler” ibaresi geleceğe yönelik belirsiz bir genişlikte yorumlanırsa şeklinde bir tartışma yapanlar var.. Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de, bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün tweetlerini kendi sayfasında paylaşarak KHK ile ilgili Gül’le aynı düşüncede olduğunu açıklamıştı.

Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenip “Yahu sen ne cins adamsın be? Sen benim 250 şehidimin yakınlarını düşünmüyorsun. Bir kasetle CD ile gelmedik, bizim farkımız var” ifadesini kullanmıştı.

Gündemde yer alan bir diğer tartışma konusu KHK’ya ilişkinde konuşan Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eleştirilerine sert yanıt vermişti.

Abdullah Gül ise şu sözlerle kendisini savunmuştu: “Önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşma da tabii ki bir sorumluluk benim için. Bunun arkasında bir mesele aramanın da hiç anlamı olmadığı kanaatindeyim. Bu vesile ile yeni yılın hep hayırlar getirmesini hem memleketimize hem de bütün insanlığa temenni ederim”

[Via Binali Yıldırım]