Binali Yıldırım [Fotoğraf: ARŞİV]

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da ‘Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek Hamlesi’ adı altında bir toplantıya katılarak açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, Diyarbakır’da bölgenin en önemli sorunlarına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Operasyonlar sırasında hasar gören tüm il ve ilçeleri kapsayan yatırımlar yapacaklarını belirten Başbakan, evi hasar gören insanlara ise konut yardımında bulunacaklarını söyledi.

Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sponsorlu

“Sadece Diyarbakır Sur için 1,7 milyarlık yatırım yapıyoruz. Sur için toplu konut tarzı binalar yapılmayacak. Tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız. Terörden zarar gören tüm yerleri yeniden yapacağız. Konutları bitene kadar kirada olacaklar, kirayı da biz ödeyeceğiz. Diyarbakır’a 1,9, Şırnak’a 3 buçuk, Hakkari’ye 2,5, Mardin’e 1,8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu şehirlerin imarı için toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız.”

Binali Yıldırım Diyarbakır'da
Binali Yıldırım Diyarbakır’da

23 İLİ KAPSAYAN YATIRIMLAR

Binali Yıldırım, bölgeye büyük bir yatırım hamlesi başlattıklarını belirterek, “Bölgeyi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz. 23 ilde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Yatırım için araziyi bedava veriyoruz, ihtiyaç duyulan fabrikayı da devlet yapıp teslim ediyor. 507 aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlara yönelik 186 adet meslek edindirme merkezi açacağız. 23 ilde 67 bin konut yapacağız.” ifadelerini kullandı.

3 İLE YENİ STADYUM

Başbakan, Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin kapasiteli stadyum yapacaklarını söyledi.