Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Federal Mahkemesi’nin referandum kararına tepki gösterdi.

Federal Mahkeme’nin tek taraflı karar aldığını söyleyen Başbakan Barzani, “Eğer Bağdat ve uluslararası toplum Irak’ta istikrar olmasını istiyorsa Irak, anayasanın uygulanması konusunda ciddi olmalı. Anayasa bizim için tek bir pakettir ve ilk maddeden son maddeye kadar birlikte uygulanmalıdır. Sadece kendi istedikleri maddeler uygulanamaz. Bize göre eğer anayasa olduğu gibi uygulanırsa bu ülkede hiçbir sorun kalmaz.

IKBY mitingi

Eğer anayasa uygulansaydı, referanduma gerek kalmayacaktı. Federal Mahkeme’nin kararı son karardır, temyize gitmez. Maalesef tek taraflı bir karar almışlardır” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Irak’ın referandum kararı sırasında IKBY’den herhangi bir temsilcinin bulunmadığını vurgulayan Barzani, Irak ile diyalog için üçüncü bir tarafın olması gerektiğini de belirtti.

‘Türkiye’ye Teşekkür Etti’

Barzani, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye, depremin meydana geldiği ilk saatlerde bize yardım gönderdi ve Cumhurbaşkanlığı ofisinden bizi aradılar. Bunu takdir ediyor ve kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifade etti.

Türkiye’yi ziyaret edip etmeyeceği sorusuna da Barzani, “Eğer Türkiye’yi ziyaret etme imkanı olursa bundan kesinlikle çok memnun kalırız. Onları da burada görmek isteriz” dedi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Irak Federal Mahkemesi, IKBY’nin 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun anayasal olmadığı ve sonuçlarının iptal edilmesi yönünde karar almıştı.

Mahkeme Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Irak Federal Mahkemesi, Kürdistan bölgesi ve dışındaki tüm bölgelerde 25 Eylül’de yapılan referandumun anayasal olmadığına karar verdi” ifadelerini kullanmıştı. Sözcü ayrıca, mahkemenin söz konusu referandumun sonuçlarının iptal edilmesine karar verdiğini açıklamıştı.