Bağdat’ı ziyaret eden Mesud Barzani, Irak’ın yeni hükümeti ile temaslarını yorumladı: Kürdistan Bölgesi ve Irak için yeni bir şans olduğuna inanıyoruz. Yeni başbakan Kürt sorununu anlıyor.

Adil Abdulmehdi

Bağdat’taki merkezi yönetim ile Erbil’deki bölgesel yönetim arasındaki sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirten Barzani, partisi KDP’nin Irak’ta yeni kurulan yeni hükümete tam destek vereceğini söyledi.

Barzani, Kerkük’ün Kürt kimliğine de vurgu yaptı.

Sponsorlu

‘YENİ BİR ŞANS’

Barzani Bağdat ziyaretinde mevcut sorunların tamamını görüştüklerini ifade edip, Irak’ın yeni Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Kürtleri ve Kürdistan’ı anladığını söyledi.

”Kürdistan Bölgesi ve Irak için yeni bir şans olduğuna inanıyoruz” cümlesini kuran Barzani, “Adil Abdülmehdi Kürt sorununu anlayan birisi. Ona tam destek vereceğimizi söyledik” şeklinde konuştu.

Barzani Irak hükümetinin tam olarak henüz kurulmadığına işaret ederek ‘her şeyin çözüleceğini’ söylemek için henüz erken olduğunu belirtse de, “Fakat iyimseriz” ifadelerini kullandı.

Barzani, “Bağdat ziyaretin son olaylardan sonra aramızda oluşan psikolojik duvarı yıkmayı amaçlıyordu” dedi.

‘KERKÜK’ÜN KÜRT KİMLİĞİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Barzani, bağımsızlık referandumu sonrasında Kerkük ve çevresine Irak ordusu ile Haşdi Şabi’yi gönderen önceki hükümeti de eleştirerek, ‘savaşı tercih edenin kendileri olmadığını’ dile getirdi.

Mesud Barzani, Bağdat’la kriz konularının başında gelen Kerkük hakkında da “Kerkük’ün tüm unsurların bir arada yaşadığı bir emsal olması gerekiyor ama kentin Kürt kimliğinden taviz vermeyeceğiz” dedi.

Barzani Kerkük’ün statüsünün belirlenmesi için anayasanın 140’ıncı maddesinde öngörüldüğü gibi referandum düzenlenmesi gerektiğini de vurguladı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Barzani Bağdat’ı en son, Musul’daki IŞİD operasyonu öncesinde ziyaret etmiş, dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi ile görüşmüştü. Iraklı Kürt liderin Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı’nda görev süresi Kasım 2017’de dolmuş, Barzani yetkilerini bölgesel parlamento, başbakan ve hükümete devretmişti.