Barzani, Süleymaniye’de meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin bölgeye yardım gönderdiğinden dolayı teşekkür etti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, ülkesinde meydana gelen deprem sonrası Türkiye’nin kendileriyle irtibata geçip insani yardımları göndermeye başladığını belirterek, teşekkür etti.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulunan Barzani, ölü sayısının 7 olduğunu, oluşturulacak bir komisyonun bölgeye giderek incelemelerde bulunmasının Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldığını aktardı.

Depremin meydana gelmesinden sonra Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Türkiye Erbil Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı nezdinden kendileriyle irtibata geçildiğini belirten Neçirvan Barzani, dün akşam itibariyle İbrahim Halil Sınır Kapısı üzerinden yardımların gönderildiğini açıkladı.

Sponsorlu

Türkiye’nin askeri kargo uçağıyla Süleymaniye’ye yardım malzemeleri gönderdiğini ifade eden Barzani, “Buradan AFAD’a, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ofisi ve Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmek istiyorum. Dar günde Kürdistan Bölgesi’ne yardımcı olmuşlardır, bu sefer de olayın vuku bulduğu andan itibaren yardım kararı almışlardır” dedi.

Irak-İran sınırında gerçekleşen ve iki ülkeyle birlikte Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, İsrail, Kuveyt, Lübnan, Pakistan ve Ürdün’de de hissedilen 7.3 şiddetindeki depremde, can kaybı sürekli yükseliyor.

İran ve Irak’ta hayatını kaybedenlerin sayısı 350’yi bulurken, İran’ın Kirmanşah eyaleti felaketin en hissedildiği yer. Serpulzihab’ta çok sayıda bina yerle bir oldu, kentin tek hastanesi yıkılmış durumda. Geniş bir alanda ise binlerce yaralı var.