Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, uygun bir zamanda Ankara’yı ziyaret edebileceğini belirterek, topraklarının kullanılarak komşu ülkelere saldırı yapılmaması konusunda diğer örgütleri de defalarca uyardıklarını söyledi.

Mesut Barzani’nin yeğeni olan Neçirvan Barzani, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

KDP’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw TV’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirten Barzani, “Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Ankara arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi üzerinde duruldu” dedi.

Sınır Ötesi Operasyon ve Kandil

Neçirvan Barzani TSK’nın düzenlediği operasyon ve bombardımana ilişkin kendisine sorulan bir soruya şu cevabı verdi:

“Gerek Türkiye ve gerekse diğer tarafların yaptığı operasyonlarda bazen siviller hedef oluyor. Sivil can kayıplarından dolayı endişe duyuyoruz.

Şöyle bir gerçek var ki PKK Kürdistan Bölgesi’nin büyük bir bölümü işgal ederek, buradan Türkiye’ye saldırılar düzenliyor. Biz buna karşıyız. Kürdistan Bölgesi topraklarından gerek İran ve gerek Türkiye’ye saldırılmasına karşıyız.

İran muhalif grupları ve PKK’den defalarda Kürdistan Bölgesi’nin topraklarından komşu ülkelere saldırı düzenlememesini talep ettik. Yapılanlar tek taraflı değil, burada PKK hatalı, halkın bunu bilmesi lazım.”

Kerkük Petrolü

Neçirvan Barzani, Kerkük’te çıkarılan petrolün IKBY petrol boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na ihraç edilmesi konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade ederek şunları belirtti:

“Biz daha önce de Bağdat’a bu konudaki görüşümüzü aktardık. Kerkük petrolünün Kürdistan petrol boru hattı üzerinden Ceyhan’a edilmesi konusunda Bağdat’tan henüz yanıt almadık. Kürdistan Irak’ın bir parçası ise bu boru hattı da Irak’a aittir. Kerkük’te çıkarılan petrol bu yüzden ihrac edilemiyor. Kerkük petrolünün satışı SOMO tarafından da gerçekleştirilebilir.”