Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Amerikan’ın Sesi (VOA) Kürtçe Servisi’ne konuştu.

Geri adım atmayı reddeden Barzani, bağımsızlık referandumu için ‘sonunda ölüm de olsa hazır olduklarını‘ söyledi.

Barzani, referandumun Türkiye ile olan ilişkileri de etkilememesini umduğunu da aktardı.

“ABD Bizimle Hep Aynı Dille Konuşuyor”

Joe Biden ve Mesut Barzani (Foto via AP Photo/Yahya Ahmed)

Beyaz Saray’ın ‘referandumu erteleyin’ talebine ilişkin şöyle konuştu:

Sponsorlu

“ABD’nin düşüncesinin değişmesi için çok çaba sarfettik. Bağımsızlık istemekle nasıl bir günah işliyoruz? Onlara, ‘Gelin amacımıza nasıl ulaşabileceğimizi konuşalım’ dedik. Ancak onlar ‘Referandum yapmayın ve gelin konuşalım’ diyorlar. İyi de neyi konuşacağız? Verilen herhangi bir garanti yok. Bunu yapma, ertele deniyor. ABD 14 yıldır aynı dille bizimle konuşuyor.”

“Kimsenin Bize Yol Göstermesine İhtiyacımız Yok!”

Barzani söylerine şöyle devam etti: “1960 ve 1970 yıllarında değiliz. Artık kendi kaderimizi tayin etme zamanı geldi. Hiç kimsenin bize yol çizmesini istemiyoruz. Bunun sonunda ölüm de olsa hazırız.”

Barzani, Türkiye’nin Tavrını Nasıl Değerlendirdi?

Erdoğan, Barzani’yle İstanbul’da biraraya gelmişti [ARŞİV]
Başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediğini belirten Başkan Mesud Barzani, şöyle devam etti:

“Umarım referandum Türkiye ile olan ilişkilerimizi etkilemez. Ancak hiç kimsenin tehdidini de kabul etmiyoruz. Tehdit dilini kullanan Türk yetkililere bu mesajımın açık bir şekilde ulaşmasını istiyorum. Biz ne yaptık? Bir halk bağımsız olmak istediğini söylüyor. Buyrun bunu neden istediklerinin sorun.”

“Rusya Destek Vermiyor Ama Karşı da Çıkmıyor”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani

Kürdistan ile Rusya ilişkilerine de değinen Barzani, “Rusya’nın bu konuda onurlu bir duruşu var. Bize destek verdiklerini söylemiyorum. Ancak farklı bir tutum sergilemediler ve karşı da çıkmadılar” dedi.

Barzani, ABD ve Avrupa’nın referandumu baskı kartı olarak kullandıklarını düşündüğünü, ancak ciddi olduklarının farkına vardıklarını söyledi.

Erbil ile Bağdat arasındaki diyaloglara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Barzani, sözlerini şöyle devam etti:

“Dediğimiz gibi programımız açıktır. Uluslararası toplumların garantörlüğünde bağımsızlık çerçevesinde, sınır, su, petrol, gaz ve diğer konularda Bağdat ile anlaşmaya hazırız. Çok iyi komşu olup birbirimize yardımcı olabiliriz.

Bağdatlı yetkililer, ABD’li sözcülerin sözlerine kulak veriyorlar. Sözcülerin söylemleri sertleştiğinde onların da söylemleri sertleşiyor. Onlar esnek oldu mu Bağdat da esnek oluyor.

Sykes Picot ve Sadabat gibi anlaşmaların zamanı doldu. 1960 ve 1970 yıllarında değiliz. Artık kendi kaderimizi tayin etme zamanı geldi. Hiç kimsenin bize yol çizmesini istemiyoruz. Bunun sonunda ölüm de olsa hazırız.”