Kürdistan Bölgesel Yönetimi büyük bir çoğunlukla ‘evet’ aldığı oylama sonucunu askıya alma kararı aldı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY), Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna ‘bağımsızlık referandumunu’ dondurma teklifinde bulundu.

KBY Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw sitesinde yer alan habere göre; Erbil bu kararı merkezi Bağdat ile diyalog sürecini başlatmak için aldı.

KBY tarafından yayınlanan açıklamada, KBY yönetiminin savaş istemediği, Kürt bölgesinde ateşkes ilan edeceği ve tüm askeri operasyonları durduracağı kaydedildi.

Sponsorlu

Al Jazeera’ninKürt çöküşü ani oldu‘ ifadesiyle paylaştığı haberinde de bu açıklama doğrulandı.

KBY’den yapılan yazılı açıklamada şu cümleler yer aldı:

“Irak ve Kürdistan’ın karşı karşıya bulunduğu tehlikeli durumun Iraklı güçlerle Peşmerge arasında çatışmaya sevk etmemesi için herkes tarihi sorumluluk yükleniyor.

Irak güçleriyle Peşmerge arasında bugüne kadar yaşanan çatışmalar iki taraftan da kayıplar verilmesine neden oldu ki bu kanlı bir savaşa da yol açabilir ve Irak’ın bileşenleri arasındaki sosyal dokuyu dağıtabilir.” denildi.

Ayrıca açıklamada, KBY ve Irak halkının çıkarları göz önünde bulundurularak, Barzani tarafından Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna, “acil olarak ateşkesin sağlanması ve KBY’deki tüm askeri operasyonların acilen durdurulması, çoğunlukla ‘evet’ çıkan ve 25 Eylül’de yapılan referandum sonuçlarının dondurulması ve KBY ile merkezi yönetim arasında Irak Anayasası temelinde diyaloğa başlanması” tavsiyesi sunuldu.