Irak ordusunun Peşmerge’ye verdiği süre uzatıldı.

Bağdat Yönetimi, Peşmerge’lerin 2014 yılında IŞİD’e karşı savaşırken elde ettiği Kerkük kentini, Irak ordusuna geri vermesi için tanıdığı süreyi 24 saat uzattı.

Irak Ordusu

Irak merkezi hükümeti, KBY’nin IŞİD’den aldığı bölgeler ile Kerkük Havaalanı’nın, K1 Keyvan askeri karargâhının ve bölgedeki tüm petrol kuyu, yatak ve şirketlerin kontrolünün 48 saat içerisinde kendisine verilmesini talep etmişti.

Bağdat yönetimi bütün bu taleplerin karşılanması için KBY’ye pazar günü sabaha karşı sona eren 48 saatlik bir süre tanımıştı.

Sponsorlu

Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in görevden alınmasını da talep eden Bağdat yönetimi, Peşmerge’ye teslim olan IŞİD militanlarının da Irak ordusuna verilmesini istemişti. Fakat Kerkük Valisi, Peşmerge’lerin Kerkük’ten çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Peşmerge’ye Verilen Süre Uzatıldı

Irak Ordusu’nun kontrolü tekrar ele geçirmek istediği Kerkük’te gergin bekleyiş devam ederken, krize diplomatik çözüm arayışları da sürüyor.

Bu temelde Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ile IKBY Başkanı Mesud Barzani Süleymaniye’de bir araya geldi.

Uluslararası haber ajansı AFP’ye açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen Kürt bir yetkili, bu sürenin 24 saat uzatıldığını söyledi.

Ayrıca Reuters’a konuşan Haşdi Şabi’nin sözcülerinden Ali Hüseyni ise sürenin dolduğunu ve yeni komutalarını beklediklerini belirtti.

25 Eylül’de KBY’de gerçekleşen bağımsızlık referandumu sonrasında ülkede gerginlik en üst noktaya çıkmıştı.

Peşmerge güçleri

Bağdat yönetimi, Irak’ta statüsü tartışmalı kentler arasında yer alan Kerkük’ü de kapsayan referandumdan yüzde 92 ile çıkan bağımsızlık sonucunu tanımadıklarını açıklamıştı. KBY de referandumun sonucunun ertesi gün bağımsızlık anlamına gelmediğini, merkezi Irak hükümeti ile konuşmaya hazır olduklarını belirtmişti.