Kerkük’ün bir çok bölgesi Irak ordusu tarafından ele geçirilirken KDP Rusya Temsilcisinden bir açıklama geldi.

Özellikle petrol açısından çok zengin bir bölge olarak görülen Kerkük ve çevresi iki güç arasında çatışmalara neden olmuştu.

Kerkük operasyonu

Irak ordusu düzenlediği askeri operasyonda çok kısa zamanda geniş bir alana hakim olmuştu.

Şimdi ise akıllara Mesud Barzani yönetimindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’ü tekrardan askeri güç kullanarak alabilme olasılığı geliyor. Fakat bu olasılık Peşmerge’nin Kerkük harekatında gösterdiği ‘kabiliyete’ göre değerlendirilirse düşük bir ihtimal olduğu belirtilebilir.

Çünkü; Peşmergelerin kendi içinde görüş ayrılığı yaşamasından dolayı çatışmaya girmeden geri çekilmesi Irak’a rahat bir ‘zafer’ kazandırmıştı.

Zira Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Rusya Temsilcisi Hoşavi Babakr, Barzani’nin güç kullanıp yeniden Kerkük’te söz sahibi olma ihtimalini ‘kuvvetli’ görüyor.

Çok fazla siyasette yerini belli edemeyen Hoşavi Babakr, “Kerkük’te durum ağır. Henüz (IKBY Başkanı Mesud) Barzani tarafından resmi açıklama yok. Bizim için Kerkük, Kürdistan’ın bir parçası. Bu yüzden ondan kimse vazgeçemez” dedi.

Peşmergenin Kerkük’ü güç yoluyla tekrar kontrol altına almaya çalışabileceğini söyleyen KDP temsilcisi, “Resmi açıklama yapamam, ama bu olabilir” cümlesini kurdu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Bağdat ile Kerkük’teki durumu görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Babakr, “Akşam saatlerinde Barzani’nin açıklaması olmalı. Elbette görüşmeler çatışmadan önce yapılmalıydı ama biz ona hazırız. Kürt tarafı müzakereleri reddetmiyor” diye de ekledi.

Barzani’nin henüz bu yönde bir açıklaması yok. Fakat internet sitemizden haberleri takip edebilirsiniz.

Öte yandan Türkiye yapmış olduğu açıklamayla, Kerkük’te PKK ‘varlığına’ işaret ederek, Irak ordusu ile işbirliğine hazır olduğunun altını çizmişti.

Via