Kerkük operasyonuna ilişkin liderlerin söylemlerini bir araya getirdik.

Irak Ordusuna bağlı birliklerin Kerkük’e askeri operasyon başlattığını aktarmıştık.

Irak ordusu gece yarısında, Kerkük merkezinde bulunan askeri üs ve petrol kuyularını Peşmergelerden almak için harekete geçti.

Kerkük operasyonunun en kritik isimlerinden olan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi, gece yarısı başlayan operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sponsorlu

İşte liderlerin o ‘kritik’ emirleri:

Haydar el İbadi: Kerkük’ü kontrol altına alın!

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Haydar el İbadi’nin ordu mensuplarına, askeri operasyon için talimat verdiği duyuruldu. Yapılan açıklamada İbadi’nin, Kerkük vilayetinde bulunan önemli askeri üsleri kontrol altına alınmasını ve gerekmesi durumunda askerlerin güç kullanmasını istediği belirtildi.

Söz konusu açıklamada ayrıca, Peşmerge güçleri ile işbirliği yapılması koşuluyla ordunun çatışmalardan kaçınması istendi. İbadi’nin kentteki sivillere yönelik askerleri uyardığı ifade edildi.

Yapılan açıklamalara göre, İbadi’nin mümkün olduğunca çatışmalardan uzak kalarak Kerkük’ü ele geçirmeyi amaçladığı görülüyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Irak Devlet Televizyonunda açıklamalarına yer verilen Irak Başbakanı Haydar el İbadi, “Orduyu halka karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağızdemişti.

Mesud Barzani: Ateş ederlerse, karşılık verin!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin portresi

Kerkük operasyonuna ilişkin Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin başdanışmanı Hemin Hawrami aracılığıyla bir açıklama yapıldı.

Hawrami, yaptığı açıklamada Barzani’nin Peşmerge güçlerine hiçbir savaşa ön ayak olmamaları emri verildiğini, ancak ilerleyen Irak ordusunun ateş açması durumunda Peşmerge’ye her tür gücü kullanmaları için yeşil ışık yakıldığını belirtti.

Hawrami’nin aktardığı bilgilere göre, Taza Khurmatu yakınlarındaki bir Peşmerge komutanı, Irak ordusunun ilerlemeye çalıştığını fakat onları geri püskürttüklerini söyledi.

Peşmerge’nin aktardığı bilgi ise ilk sıcak temasın sağlandığı yönünde.

Kerkük Valisi ise yaptığı açıklamada Irak ordusunu ‘düşman’ olarak tanımlayıp, “Bu halk, vatanlarına, ülkelerine olan sevgilerini gösteriyor. Bu şehir için birçok şehit verildi. Düşman öyle kolay bir şekilde kentte gireceğini zannetmesin.” ifadelerini kullanmıştı.