IKBY’den Erdoğan’ın son açıklamalarına yanıt geldi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Kuzey Irak yönetimi bakalım petrolünü hangi kanallarla satacak? Vana bizde. Kapattığımız anda o iş de bitti!” açıklamasına yanıt verdi.

Barzani, “Petrol boru vanası Türkiye’nin elindedir. Ama Türkiye ile imzalanan bir anlaşmamız var. Aksine biz doğalgaz borusu döşeme çalışması içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Barzani referandum sonuçlarının olumlu çıkması üzerine ‘Türkiye ile IKBY ilişkileri’ üzerine önceden yapmış olduğu açıklamayı yeniledi.

Sponsorlu

Barzani, “Yapılan referandumun Türkiye Milli güvenliğine bir tehdit olarak algılanmasını istemiyoruz. Türkiye ile olan ilişmiz eskiye dayalıdır ve devam edecektir. Kesinlikle sınırları değiştirmeyeceğiz. Sınırlar olduğu gibi kalacaktır. Türkiye ile diyaloğu geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Irak’la Birlikte Yaptığı Habur Tatbikatı

TSK tankları

TSK’nın Habur’da yaptığı tatbikata da değinen Barzani, “Tatbikatın sınırlarımızın içine getirileceğine inanmıyorum. Ancak bu tarafa geçmeyi düşünürse kesinlikle buna karşı tavrımız olacaktır. Ancak böyle birşey olacağını beklemiyor ve zannetmiyorum” cümlelerini kullandı.

Barzani, “Habur sınır kapısının kapatılması kimsenin çıkarına değil, her iki tarafta yaşayan halk zarar eder” dedi.

Ne Olmuştu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, başta Türkiye ve ABD üzere diğer ülkelerin de karşı çıktığı ‘bağımsızlık referandumunu‘ 25 Eylül’de gerçekleştirmişti. 

Gerçekleştirilen referandum sonrasında oylamaya karşı çıkan ülkelerden açıklama gelmişti. ABD, “Derin hayal kırıklığı yaşadık” ifadesini kullanırken, Türkiye adına Erdoğan, “Ayrılık yönünde adım atılması kabul edilemez. Bölge sadece bir şahsın yaşam alanı değildir. Bu adım gayrimeşru ve yok hükmündedir.” açıklamasını yapmıştı.