Mesud Barzani istifa ederek KBY görevinden ayrıldığını açıklamıştı.

2009’dan beri Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı sıfatıyla görev yapan Mesud Barzani, Parlamento’ya gönderdiği istifa mektubundan sonra bir mesaj yayınladı.

Mesut Barzani

Mesud Barzani, bugün KBY Parlamentosu’na gönderdiği mektupta, yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilmesini istedi.

Barzani, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin ABD’nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kerkük’e saldırdığını belirterek, “ABD buna neden sessiz kaldı?” şeklinde sitem etti.

Sponsorlu

Irak merkezi yönetimi ile “barış ve diyalog konusunda ısrarcı” olduklarını belirten Mesud Barzani, ‘başkan’ sıfatıyla son konuşmasını şöyle yaptı:

“Biz iyi niyetle özgür ve demokratik bir Irak için çaba sarf ettik. Ancak bunların demokrasi, hak ve hukuktan anlamadıklarını gördük. Bunların zihniyetleri buna müsaade etmiyor. Barışçı bir halk, demokratik bir şekilde haklarını istiyor ve buna karşı çıkıyorlar.

Bir kez daha anlaşıldı ki Kürdistan halkının tek dostu kendisidir. Biz her kesimin kendini ifade edebileceği bir Irak için ‘Evet’ dedik. Bu temelde anayasa yazıldı ancak yazılan anayasa ayaklar altına alındı ve Irak bir kez daha mezhebi bir tarafın eline geçti.

3 Temmuz 2014’te parlamentoya gidip, Kürdistan halkının iradesini beyan etmesi için referandum talebinde bulundum. Hemen ardından IŞİD saldırdı. 6 Haziran’da tekrar bu çalışmalarla ilgili karar alındı.

‘Peşmerge Olmasaydı, Musul Alınamazdı!’

Peşmerge güçleri

Eğer peşmerge olmasaydı, Irak hiçbir şekilde Musul’u alamazdı. Uluslararası toplum peşmergenin mücadelesine saygı duydu. Bağdat’ın da bu fedakarlığa saygı duymasını bekledik. Ancak Bağdat bilerek Havice operasyonunun sürekli erteledi ve Kerkük’e saldırmak için bu operasyonu en sona bıraktı.

‘Kerkük İçin İyi Bir Hazırlık Yaptık Fakat İhanet Gerçekleşti!’

Kerkük için iyi bir hazırlık yapmıştık. Maalesef 16 Ekim gecesi bu büyük ihanet gerçekleşti. 16 Ekim gecesi, peşmerge ve halkımıza zehirli bir hançer sapladılar. 16 Ekim’deki bu ihanet olmasaydı durum çok daha farklı olacaktı.

Referandumu bir bahane olarak gördüler. Ancak referandum olmasaydı yine saldıracaklardı. Onlar Irak anayasasını uygulamak için değil, Kürt iradesini kırmak için geldiler. Haşdi Şabi saldırıları bizi savaşmaya mecbur etti.

Haşdi Şabi militanlarına ait bir konvoy

Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri, ABD’nin gözleri önünde ve onların silahlarıyla Kürdistan’a saldırdı. ABD buna neden sessiz kaldı? Bu soruların sorulması lazım çünkü onların silahlarıyla peşmergelerimiz şehit edildi.”