Mesud Barzani, referandum ardından yaşananları değerlendirdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de gerçekleştirdikleri bağımsızlık referandumu ve sonrasında yaşanan gelişmeleri ‘Avestakurd’ adlı internet sitesine değerlendirdi.

DemokratHaber’de yer alan habere göre; Barzani, şunları söyledi:

Sponsorlu

Kürdistan var, bizim vatanımızdır kimse bunu inkâr edemez. Evimiz vardı ama, anahtarı başkalarının elindeydi. Evinin önüne gidip bekliyordun, içeri giremiyordun.

25 Eylül’de yaptığımız bağımsızlık referandumu ile biz evimizin anahtarını aldık. Bu anahtar elimizde kaldıkça bir gün bu anahtar ile bağımsız Kürdistan’ın kapısını açacağız.”

Barzani, referanduma giderken her şeyi göze aldıklarını fakat “arkadan vurulmayı tahmin etmediklerini ve uğradıkları ihanet ile sarsıldıklarını” belirtti.

Yaşananlardan sonra toparlandıklarını ve yeniden ayağa kalktıklarını öne süren eski IKBY Başkanı Mesud Barzani, “Başkanlık benim için önemli değil. Önemli olan peşmerge olmaktır. Ben daha öncede şimdi de peşmergeyim bu bana yeter. Er ya da geç Kürdistan bağımsız olacaktır” diye konuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Bağımsızlık referandumuna Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin dahil edilmesi, Bağdat ile Erbil arasındaki gerilimi artırmıştı.

Irak ordusu ve Haşdi Şabi, petrol zengini Kerkük vilayetinde peşmerge güçlerinin elinde bulunan bölgeleri geri almıştı.

Bu gelişme sonrasında IKBY, Kerkük’teki topraklarının yüzde 95’ine yakınını kaybetmişti.

[Via DemokratHaber]