Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani başkent Ankara’da, yerine kayyum atanan eski Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık’ı ağırladı.

Görüşmede Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin ve Federal Kürdistan Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi de yer aldı.

Ahmet Türk, Barzani ile görüşmesinin ardından kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Barzani rolünü yerine getirmeli diyen Ahmet Türk, şunları kaydetti:

“Barzani’nin buraya gelmesi önemli. Barzani Türkiye’de değil sonuçta Ortadoğu’da önemli bir aktör. Ama bugün özlediğimiz barışçıl bir sürecin gelişmesi yönünde gerçekten büyük engeller ile karşı karşıyayız. Ortak akılı oluşturmakta zorlanan bir süreci yaşıyoruz. Umut ediyoruz ki bütün siyasi aktörler barış için demokrasi için ve özgürlükler için daha gelişmiş bir ortak akılla sorunlara bakar. Barışın ve diyalogun gelişmesini istediğimiz bir süreçte ; Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ zindanda ve yine parlamenterlerimiz zindanda. Belediye başkanlarımızın yüzde 80’i görevden alınmış ve birçoğu zindanda. Bu sürecin barışçıl süreçte engel olduğunu ifade etmeye çalıştık. Yeniden barış ve diyalog ortamı oluşursa inanıyorum ki bu Türkiye’nin de Türk halkının da Kürt halkının da bütün halkların da lehine olacak. Çünkü savaşların ve çatışmaların kazandığı birşey yok. Ancak barışçıl bir anlayış ile bütün sorunları çözebiliriz. Yeniden diyalog ve barış sürecine geçilmesi için mutlaka her siyasetçi kendi görevini yapmalı.

Beynimizde ‘Referandumdan çok bu ülkede barışı nasıl sağlarız, her gün onlarca insanın yaşamına neden olan çatışmaların önüne nasıl geçeriz?’ Gündemimizde bu var. Bizim gündemimizde gerçekten barış, diyalog ve yeniden ortak akılla sorunları çözmeyi esas alan bir yaklaşımın ortaya çıkmasıdır. Bizim gündemimizde bu var. Elbette referandumda Türkiye’nin gündeminde. Referandumda insanların özgür iradesiyle vereceği karara herkesin saygı duyması gerekir.”

Barzani dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmişti.

Sponsorlu
Erdoğan, Barzani’yle İstanbul’da biraraya geldi.

Ayrıca Barzani’nin Pazartesi günü saat 12.00’de Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme yaptı.