HDP milletvekili seçilen Erkan Baş ve Barış Atay, düzenledikleri basın toplantısıyla partiden ayrılarak Türkiye İşçi Partisine geçtiklerini duyurdu.

Barış Atay'dan sürpriz HDP kararı!

İleri Haber’de yer alan habere göre, Erkan Baş, Barış Atay ve HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli birlikte düzenledikleri basın toplantısında, atılan adımın bir “ayrılık” olarak tanımlanmaması gerektiğini, bugüne kadar gösterilen karşılıklı dayanışmanın TİP’in resmi kuruluşunun tamamlanmasıyla bugünden itibaren başka bir biçimde, yeni koşullara uygun yol arkadaşlığıyla ilerleyeceğini belirtti.

Sponsorlu

Toplantıda açılış konuşmasını Erkan Baş’ın yaptığı basın toplantısında sırasıyla Pervin Buldan, Barış Atay ve Sezai Temelli de yer aldı.

Türkiye İşçi Partisi’ndeki kurucu görevlerinde kendilerini destekleyen HDP yetkililerine teşekkür eden Baş, halklar arasında düşmanlık yaratacak her türlü girişimin karşısında duracaklarını, TİP ile HDP arasındaki dostluğun süreceğini belirtti.

PERVİN BULDAN:BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise iktidar ve çıkar çevrelerinin her türlü ilkesiz ittifaklarına karşılık HDP’nin Türkiye’yi özgürleştirmek isteyen geniş kesimlerle birlikte siyaset yapabilme deneyimine tanıklık ettiği ifadesini kullandı.

TİP Meclis üyeleri Erkan Baş ve Barış Atay’ın milletvekili adaylığıyla başlayan sürecin karşılıklı birbirini bilgilendirmeye dayalı ve yapılan ittifakın ilkelerine uygun bir biçimde yürüdüğünü, HDP milletvekili olarak seçilen Erkan Baş ve Barış Atay’ın, seçimlerden sonra da devam eden Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş çalışmalarında yer verilecekleri ve resmi düzeyde partileri kurulduktan sonra ise kendi partilerinin temsilini yerine getirmeye devam edecekleri konusunda karşılıklı uzlaşı sağlandığını belirtti.

Pervin Buldan son olarak, TİP’e geciş yapan Erkan Baş ve Barış Atay’a başarılarının devamını diledi.

TİP Merkez Komitesi imzalı açıklamayı okuyan Hatay milletvekili Barış Atay, yoğun emek, özveri ve yaratıcılık gerektiren bu sürecin sonunda Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluşunu tamamladığını ifade etti. Atay, Erkan Baş ile Saray Rejimi ve sermaye egemenliğine karşı mücadeleyi Türkiye İşçi Partisi üyeleri olarak sürdüreceklerini söyledi.

TEMELLİ: SARAY FAŞİZMİNE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise “Türkiye İşçi Partisi 53 yıl aradan sonra yeniden Meclis’te temsil edilecek. Yoldaşlarımızla birlikte Saray’ın faşizmine karşı mücadelemizi birlikte yürütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.