HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ve Hatay milletvekili Barış Atay’ın Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katılacakları iddia edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin danışmanları ise BBC Türkçe’ye yaptıkları açıklamada, milletvekillerinin ayrılma haklarını saklı tutarak HDP’ye katıldıklarını, şu an için böyle bir kararları olmasa da önümüzdeki aylarda bunun gündeme gelebileceğini aktardı.

HDP’nin 24 Haziran’da sosyalist partilerle yaptığı ittifak neticesinde TİP’in kurucuları arasında olan Erkan Baş, İstanbul 3. bölgeden; Barış Atay da memleketi Hatay’dan milletvekili seçilmişti.

Sponsorlu

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, iki milletvekilinin seçimden sonra partilerine katılma yönünde HDP ile anlaştığı öne sürüldü.

Baş ve Atay’ın yeni TBMM dönemine başlamadan HDP’den ayrılıp TİP’e katılmasının beklendiği iddia edildi.

ŞU ANDA ÖYLE BİR GÜNDEMİMİZ YOK

Barış Atay’ın danışmanı Barış Kineşci BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Barış Atay, TİP’in kurucu üyesi. Seçimden önce bu konu HDP ile görüşüldü, ayrılma hakkını saklı tutarak HDP’ye katıldı. Ama şu an itibarıyla böyle bir gündemimiz yok. Bu bugün, yarın olacak bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Erkan Baş’ın ismini vermek istemeyen bir danışmanı ise yaptığı açıklamada, “Şu an gündemimizde öyle bir şey yok. HDP ile seçim ittifakı anlaşması ayrılma kararlarının saklı tutulması şeklindeydi. Belki 1-2 ay içinde olabilir. Ama şu aşmada öyle bir kararları yok. Bu kararı siyasi süreç belirler” cümlelerini kurdu.

TBMM’DEKİ PARTİ SAYISI 9’A ÇIKACAK

TİP, geçtiğimiz aralık ayında yeniden açılarak, siyasete girmişti.

TİP’in kurucuları arasında Türkiye Komünist Partisi’nin eski genel başkanı Erkan Baş ve tiyatrocu Barış Atay da vardı.

İki milletvekili HDP’den ayrılıp TİP’e katılırsa TBMM’deki parti sayısı dokuza çıkacak.

Meclis’te temsil edilen diğer partiler şöyle: AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, BBP.