Hatay’dan HDP Milletvekili olarak Meclis’te yer alacak sanatçı Barış Atay kayıt sırasında zafer işareti yaparak gazetecilere poz verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 7 Temmuz Cumartesi günü yapılacak yemin töreniyle birlikte resmen yeni döneme başlayacak.

Yemin töreni öncesi milletvekillerinin kayıt işlemleri de sürüyor.

HDP’den Hatay Milletvekili seçilen sanatçı Barış Atay da kaydını yaptıranlar arasındaydı.

Parmak izi verirken basın mensuplarına zafer işareti yaparak poz veren Atay, milletvekili olarak duygularının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bir günde Türkiye’deki haleti ruhiyem değişmedi. Sonuç itibariyle uzun zamandır Meclis’in dışında bir mücadele yürütüyorduk yoldaşlarımızla. Şimdi bu işin Meclis ayağında olacağız bir süre. Umarım hepimiz için güzel olur. Sizler için de özgür olabileceğiniz, özgür haber yapabileceğiniz bir basın olmasını diliyorum. Umarım güzel günlerde güzel şeyler konuşuruz”

Rozet almayan, daha sonra alabileceğini belirten Atay, Meclis’te gündeme getireceği konularla ilgili de şöyle konuştu:

“Ana çalışma alanı kültür sanat alanındaki baskı ve sansür mekanizması ile bunların nasıl aşılacağına dair kamuoyu yaratma çabası olacak. Ama aynı zamanda Hatay milletvekili olarak şu ana kadar yürütülen Suriye politikasının yarattığı yıkımın Hatay üzerinde etkisi ile ilgili çokça çalışma yapmamız gerekecek. Özellikle bölgedeki CHP’li arkadaşlarla bu konuda dayanışmamız gerekiyor.”