Ekmeğe yüzde 15 zamma Ticaret Bakanlığı itiraz etti.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ekmeğe zam yapma kararını tek başına verme gibi bir yetkisinin olmadığını duyurdu.

İstanbul’da birçok ilçede ekmek fiyatları 1.25 TL’den 1.5 TL’ye çıkarılmasına karşın bakanlık, “Yüzde 15 zam iddiası gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Ekmeğe yüzde 15 zam açıklaması yapan Türkiye Fırıncılar Odası’nın böyle bir yetkisi olmadığını belirten bakanlık, “Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, ekmek zammının yürürlüğe girmesine ilişkin şu hatırlatmada bulunuldu:

“Ekmek fiyatları, illerimizde veya ilçelerimizde esnaflarımız için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirlerimiz için ise ticaret odalarımız tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlenmektedir. Bu konuda Türkiye Fırıncılar Federasyonunun görüş belirtmekten başka ekmek fiyatlarını belirleme konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.
Ekmek fiyatları, tacirlerimiz için, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanan ve onaylanan tarifeler ile belirlenmektedir. Bu çerçevede, ilgili ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu, Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesini almaktadır. Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif oluşturulmaktadır. Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı sonrasında ilgili Valilik ve Belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir.”

Ticaret Bakanlığı’nın ‘zam yok’ açıklamasına karşın ekmek zammı İstanbul’da hafta başında yürürlüğe girmişti.

İstanbul’da zincir marketler dahi olmak üzere ekmek zamlı fiyatı olan 1.5 TL’den satılıyor.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, dün açıklanan ekmek zammıyla ilgili, “Dava açarak zammı geri almaya çalışacağız” dedi.

[Via Gazete Duvar]