2005 senesinde PKK’nın Aydın’da düzenlediği bombalı eylemde yaşamlarını yitiren Eda Okyay, Ufuk Yücedeniz ve Deniz Tutum’un ailelerine verilen 70’er bin liralık tazminatın geri alınmasına karar verildi.

İddiaya göre, 2005’te Aydın’ın Kuşadası ilçesinde meydana gelen saldırıyı TAK gerçekleştirmiş.

İçişleri Bakanlığı’nın “saldırıda devletin kusuru yok” diyerek yaptığı itirazın ardından dava çıkmaza girmiş durumda.

Eda Okyay, Ufuk Yücedeniz ve Deniz Tutum ile ilgili görsel sonucu

Bakanlık avukatları ailelerden verilen paraları faiziyle geri istiyor. Aileler ise devletin bu kararına tepki gösterdi.

Kuşadası’nda 16 Temmuz 2005 günü Kadınlar Denizi’ne giden bir minibüse PKK’lılar tarafından yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla, Deniz Tutum (21), Ufuk Yücedeniz (23), Eda Okyay (24), İrlandalı Tana Whalen (17) ve İngiliz vatandaşı Helyn Bennett (21) hayatını kaybetmişti. Saldırıda 13 kişi de yaralanmıştı.

Eda Okyay, Ufuk Yücedeniz ve Deniz Tutum ile ilgili görsel sonucu

Olaydan yaklaşık 9 ay sonra, saldırıyı gerçekleştiren M.S.K. Elazığ’da yakalandı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yerel mahkemenin tazminat kararı Danıştay’dan döndü

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]
DHA’nın aktardığına göre, yerel mahkeme, ölenlerin ailelerine devletin 70’er bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Ailelere bu paralar ödendi. Fakat tazminat tutarını fazla bulan İçişleri Bakanlığı, Danıştay’a itirazda bulundu. Dosyayı incelemeye alan Danıştay 10’uncu Dairesi, saldırıda ‘Devletin hizmet kurusu bulunmadığı’ gerekçesiyle kararı bozdu ve tazminat ödenmesine gerek olmadığına karar verdi.

Danıştay’ın kararından sonra İçişleri Bakanlığı avukatları, hemen harekete geçti ve Deniz Tutum’un babası Şahin Tutum’dan 2005 yılında ödedikleri 70 bin TL tazminatı, faiziyle birlikte geri istedi.

Turistlerin ailelerine 1.2 milyon pound ödendi iddiası

Türk parası [Foto: REUTERS/Murad Sezer]
Acılı aileler, daha önce, aynı saldırıda hayatını kaybeden İngiliz turist Helyn Bennet ve İrlandalı Tana Whalen için devletin 1 milyon 200 bin pound ödediğini iddia etmişti. Fakat bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştı.