İçişleri Bakanlığı, emniyet müdürlüklerine genelge yollayarak trafik denetimlerinin artırılmasını istedi.

Ülkemizde sık sık meydana gelen trafik kazalarının azaltılması için İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, mevcut önlemlere ek olarak yeni tedbirler içeren bir genelge daha yayınladı. Genelgeye göre, kazaların sık meydana geldiği cuma ve cumartesi günleri denetimler artırılacak. Haftasonları ise alkollü sürücüler için denetimler sıklaşacak.

İçişleri Bakanlığından aldığımız verilere göre ülkemizde kazaların en sık yaşandığı günler: cuma ve cumartesi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla özellikle bu günlerde trafik denetimlerinin artırılması için genelge tüm il ve ilçe emniyet müdürlüklerine yollandı.

Genelgede belirtilen bilgilere göre, cuma ve cumartesi günleri saat 18.00-20.00 arasında kontroller sıklaştırılacak. Alkollü mekanların bulunduğu yerlere yakın noktalarda hafta sonu 22.00-02.00 saatleri arasında alkol denetimleri sıklaştırılacak.

Sponsorlu

İstatistiklere göre Türkiye’de kazalar en çok 16.00-20.00 saatleri arasında meydana gelmekte. Kazaların yüzde 88’i sürücü hatasından kaynaklanıyor. Ayrıca genelgede, trafik kazalarının sık meydana geldiği alan ve güzergahlarda gerekli önlemlerin alınması istendi.

Yol kontrolü gerçekleştiren polis ekibi
Yol kontrolü gerçekleştiren polis ekibi

Trafik denetimlerinde kontrol edilecekler arasında emniyet kemeri kullanımı da var. Üstelik sadece ön değil arka koltuklarda bulunan yolcuların emniyet kemeri kullanıp kullanmadığı da kontrol edilecek. Güvenlik için emniyet kemerinin hayati bir öneme sahip olduğu testler sonucunda da ortaya çıkmıştır o yüzde sadece polis kontrol noktası gördüğünüzde değil her zaman emniyet kemeri kullanımına dikkat edelim.

Aşırı hızlı giden sürücülerin başı da dertte olacak. Radarla hız tespiti uygulaması, belirlenen esas ve usuller çerçevesinde yapılmaya devam edecek.