İçişleri Bakanlığı düğün ve nişan gibi organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için genelge gönderdi.

Bakanlık bu tip organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname vermesini istedi. Davetlilerin havaya ateş açması halinde buna müdahale etmeyen kolluk kuvvetine de soruşturma açılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın aktardığı bilgiye göre; 81 İl valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge gönderdi. Genelgede, son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlar sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların meydana geldiği belirtildi.

Siirt’te düğünde ateşlenen silahlardan dolayı kopan yüksek gerilim kabloları kalabalığın üzerine düşmüştü; 2’si ağır, 6 kişi yaralandı.

Yaşanan olayların kamuoyunda tedirginliğe ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olduğu vurgulanan genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi için ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerden gerekli önlemlerin alınması istendi.

‘MUTLULUĞA KURŞUN SIKMA, GELECEĞİ KARARTMA’ AFİŞLERİ ASILACAK

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Mutluluğa Kurșun Sıkma Geleceği Karartma’ yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak.

Düğünde 'havaya ateş açılmayacak' diye taahhüt alınacak

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek.

İçişleri Bakanlığı ayrıca ülke genelinde düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda havaya ateş açılmasını engellemek, konu ile ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak, uygulamada birliği sağlamak amacıyla valiliklere genel emir çıkarma talimatı verdi.