Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni mezunların ücretinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Mehmet Müezzinoğlu, İstihdam Seferberliği kapsamında İŞKUR ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında “Oda ve Borsalarda İŞKUR Hizmet Noktası Kurulması Protokolü”nün imza törenine katıldı. Üniversiteden yeni mezunların bir işe girmesi ve burada istihdam edilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Müezzinoğlu, işsizlikle mücadelede işverenlerin büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, üniversiteden yeni mezunların istihdam edilmesi halinde ilk yıl net asgari ücretin yüzde 50’si, ikinci yıl ise yüzde 25’i kadar destekleyeceklerini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

Üniversiteden yeni mezun olan gençlerin yaklaşık yüzde 30’unun iş aramadığına vurgulayan Bakan, “Bu grupla ilgili çalışma yapılması talimatını verdim. Neden istihdama girmek istemiyorlar, bunu araştıralım istedim.” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bugünkü rakamlara baktığımızda işsizlik oranında yine artış var. Oran yüzde 11,8 oldu. Bunu en kısa zamanda bizim yüzde 10’ların altına indirememiş olmamız, hep birlikte bizim eksiğimiz veya kendimizi güvene almak düşüncemiz olur. TOBB Başkanımızın dediği gibi ‘Bu millete inan ve güvenen mutlaka kazanır.’ Bakın siyasette de millete inan hep kazandı, kazanmaya da devam ediyor ama millete inanmayan veya milletten korkan kaybediyor, kaybetmeye de devam ediyor.”