Bağdat’tan IKBY referandumunu organize eden yetkililer hakkında tutuklama kararı

IKBY mitingi

Irak Federal Mahkemesi’nin IKBY referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardığı aktarıldı.

Rudaw’da yer alan habere göre, Irak’ta bir mahkeme, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri için tutuklama kararı çıkardı.

Mahkemenin, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin başkanlık yaptığı Ulusal Güvenlik Konseyi’nin talebi üzerine bu kararı aldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı verdi. Kararın, 329 Sayılı yasaya dayandırıldığı kaydedildi.

Sponsorlu

Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Hakim Abdulsetar Bayrakdar, “Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna öncülük eden Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştır” dedi. Hakim Bayrakdar, Ulusal Güvenlik Meclisi tarafından, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılması üzerine tutuklama kararının çıkarıldığını belirtti.

Mesut Barzani’nin başında bulunduğu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde 25 Eylül tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu, yüzde 92’la ‘evet‘ ile sonuçlanmıştı. Bağdat, referandum kararına karşı çıktığı gibi, sonuçlarının da tanınmayacağını, kararı alanlar hakkında işlem başlatılacağını açıklamıştı.

Barzani Tutuklanacak Mı?

Mesut Barzani

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, karara ilişkin gazetecilerin sorularına cevap verdi. Mesut Barzani hakkında tutuklama emri olup olmadığı sorusuna net bir yanıt vermeyen İbadi, “Bu çerçevede kimi isimlerden söz ediliyor. Bu bakımdan yasal prosedürü bekliyoruz” dedi. İbadi, kimi Kürt yetkililerin Irak’a ait havaalanlarını kullanırken sorun yaşayabileceklerini de sözlerine ekledi.