Ebubekir el Bağdadi (via AP Photo/Militant video)

Terör örgütü IŞİD’in lideri konumunda bulunan Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğü bazı kaynaklarca doğrulandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Reuters haber ajansına vermiş olduğu bilgilere göre IŞİD’in ‘halifesi’ olarak bilinen Bağdadi’nin öldürüldüğünü doğruladı.

Ancak Reuters haber ajansı bu bilgileri teyit edemediklerini de habere ekledi.

Irak’ta bulunan El Sumaria televizyonuna bağlanan ve ismini vermek istemeyen bir kişi IŞİD liderinin öldürüldüğünü söyledi.

Sponsorlu

Ancak ABD’nin askeri organlarından biri olan Pentagon bu bilgiyi ‘henüz’ teyit edemediklerini açıkladı. Pentagon yetkilileri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğünü kesin bir dille doğrulayamıyor.

Irak hükümeti ve Kürt yönetimi de bu bilgiyi doğrulayamadıklarını söylediler.

IŞİD’in ‘Yeni Halifesi’ Kim Olacak?

El Sumaria televizyonuna Ninova’dan (Irak’ta bir kent) bağlanan kişinin vermiş olduğu bilgilere göre IŞİD, Bağdadi’nin yerine geçebilecek ‘yeni halifeyi‘ gündemine almış durumda.

Fakat IŞİD’in yeni liderinin kim olacağı henüz netlik kazanmadı.

IŞİD mensupları

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin geçtiğimiz aylarda Rusya’nın gerçekleştirdiği hava saldırılarında öldürmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemişti.

IŞİD liderinin öldürülme haberi sosyal medyada da geniş yankı buldu. ABD Başkanı Donald Trump da bir tweet paylaştı. Trump, bu haberi ‘IŞİD’e karşı büyük zafer!’ diye yorumladı.

Daha Öncede Öldürüldüğü Haberleri Yapılıyordu

Daha önce de IŞİD liderinin öldürüldüğü haberleri kamuoyuna yansıyordu. Fakat ilerleyen zamanlarda bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıkmıştı.

Salı günü gelen haber diğerlerinden biraz daha farklı gibi gözüküyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve yerel bir kaynağın aktarmış olduğu bilgilere göre Bağdadi öldürülmüş olabilir.

Ebu Bekir el-Bağdadi Kimdir?

İbrahim el Badri’yi bugün bütün dünya, getirildiği konumdan dolayı IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi olarak tanıyor. 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde, alt orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailesi dindarlığıyla biliniyor ve genç Bağdadi için de şeriat kurallarına riayet etmek çok önemliydi.

1996’da Bağdat Üniversitesi’nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu. Daha sonra Kur’an çalışmaları alanında yüksek lisans (1999) yaptı. Doktorasını da 2007 yılında tamamladı.

Öte yandan ABD, Şubat 2004’te Bağdadi’yi Felluce kentinde tutuklamış ve 10 ay Bucca Campı’nda tutmuştu.

Bağdadi, ABD ordusunun özel güçleri tarafından büyük ölçüde yok edilmiş olan örgütü yeniden inşa etmeye koyuldu.

2011’de Suriye’deki kargaşadan yararlanmak isteyen Bağdadi, Suriye’deki örgüt üyelerinden birisine, Suriye’de gizli olarak Irak İslam Devleti’nin bir kolunu kurmasını istedi.

Bu örgütün adı  daha sonra Nusra Cephesi adıyla kamuoyu tarafından tanınacaktı.

IŞİD lideri El Nusra cephesinde, Esad’la mücadeleye girmeden önce kaba güce dayanarak bir devlet kurmak istiyordu.

2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının IŞİD olduğunu açıklamıştı.

Temmuz 2014’te IŞİD Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmiş, kısa bir süre sonra da Bağdadi “halifelik” ilan edip, örgütün adını “İslam Devleti” olarak değiştirmişti.