Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı

Aysel Tuğluk’un, annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine katılanlara saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası Tuğluk’un cenazesi mezardan çıkarıldı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk, dün akşam Ankara’da hayatını kaybetti.

14 Eylül Güncelleme: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, tutuklu bulundukları Edirne F Tipi Cezaevi’nden partilerinin genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırıyı kınadılar. (via Sputnik)

Selahattin Demirtaş

Demirtaş ve Zeydan’ın başsağlığı mesajı şöyle:

Sponsorlu

“Hukuk dışı bir şekilde cezaevinde tutulan Eş Genel Başkan Yardımcımız Sayın Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un vefatından büyük üzüntü duyduk. Hatun Hanım’a rahmet, Aysel Hanım’a ve bütün ailesine, dostlarımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Ankara’daki defin esnasında cenazeye saldırmaya cüret eden saygısız güruhu lanetliyoruz. En temel ahlaki ve insani değerlerini yitirmiş bu anlayışın sürekli olarak bizleri hedef haline getiren AKP yöneticileri ve yandaş medyanın ürünü olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz. Toplumun genelinin bu soysuzluğa prim vermeyeceğine inanıyor, bu acı gününde on milyonların yüreğinin Aysel Tuğluk ile birlikte olduğunu biliyoruz.”

Hatun Tuğluk’un cenazesi ertesi gün Batıkent’te bir cemevine getirildi. Cemevinde düzenlenen törene, bir çok HDP’li milletvekili katıldı. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP milletvekilleri, Ahmet Türk yakınlarıyla birlikte katıldı.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, saldırı sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, HDP Sözcüsü Osman Baydemir’le görüşerek, “Gerekirse mezarlıkta 24 saat nöbet tutarım” diyerek cenaze aracını beklettiği, ailenin ise Soylu’nun bu sözlerine karşılık “Onurumuza saldırı oldu. Cenazemizi memleketimizde defnedeceğiz” diyerek cenazeyi mezarlıktan çıkarttığı aktarıldı.

Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk, alınan özel bir izinle jandarma eşliğinde cenazeye geldi.

Hatun Tuğluk’un cenazesi defnedilmek üzere İncek Mezalığı’na getirildi. Burada toplanan bir grup, “Burada şehit cenazesi var, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz. Burası Ermeni mezarlığı değil” diyerek cenazeye katılanlara saldırmaya başladı.

Çok sayı çevik kuvvet polisinde bulunduğu cenaze töreninde yaşanan olaya müdahale edildi. Yaklaşık 50 kişilik bir grubun saldırısının ardından polisler mezarlık kapısında beklemeye başladı. Ancak mezarlık çevresinin açık olması sebebiyle başka yönlerden mezarlığa girişler sağlandı.

Aktarılan bilgilere göre, mezardan çıkarılan Hatun Tuğluk’un cenazesi Tunceli’ye götürülecek.


Öte yandan yapılan saldırı sosyal medyada da tepkiye neden oldu. Bir çok HDP milletvekili ve gazeteci saldırıyı sosyal medyadan kınadı.