Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin seçim yasasıyla ilgili iptal istemiyle açtığı davayı yarın esastan görüşmeye başlaması ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

İktidara yakınlığı ile bilinen Selvi yarın bütün gözlerin Anayasa Mahkemesi’nde olacağını söyleyerek, “Anayasa Mahkemesi, CHP’nin seçim yasasıyla ilgili iptal istemiyle açtığı davayı esastan görüşmeye başlayacak” dedi.

“Seçimler iptal olacak mı?” sorusunu gündeme getiren Selvi, “Burası Türkiye, dikkatli izlemekte yarar var” cümlesini kurdu

Selvi yazının devamında şunları söyledi:

“CHP, seçim yasasının ittifaklarla ilgili bölümüne itirazda bulunmadı. 29 başlık halinde seçim güvenliğiyle ilgili bölümde iptal ve yürürlüğün durdurulmasını talep etti.

Anayasa Mahkemesi’nden CHP’nin iptal isteminin reddi yönünde bir karar çıkarsa, seçimlerin önünde hiçbir engel kalmayacak. Ver elini seçim sandığı.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin iptal istemini yerinde bulur ve bazı maddelerin iptali yönünde karar verirse ne olacak?

Daha açık bir ifadeyle seçimler iptal edilecek mi?

Seçimlerin iptali söz konusu olur mu derseniz? Kime sorduysam olmaz dediler ama burası Türkiye, dikkatli izlemekte yarar var.”

Yazının tamamı burada.

Öte yandan, Selahattin Demirtaş’ın da tahliye talebi önceki günlerde avukatları ve milletvekilleri tarafından Anayasa Mahkemesi’ne iletilmişti.

AYM, yerel ve üst mahkemenin verdiği kararı bozarsa Demirtaş cezaevinden tahliye olabilecek.

[Via Hürriyet]