Bu ayakkabının rengi konusunda çoğu kişi aynı fikirde olmuyor

Spor ayakkabının rengi sosyal medyada gündem oldu.

Bu ayakkabının rengi konusunda birden fazla seçenek var.

Geçtiğimiz yıllarda internette herkesi birbirine düşüren elbise rengi tartışması sonrasında şimdi de bir ayakkabının renginin ne olduğu konusu sosyal medyada büyük tartışma yarattı.

İngiliz genç bir kadın, arkadaşının ona hediye ettiği spor ayakkabılarının bir resmini sosyal medyada paylaştı ve insanlara ayakkabısının hangi renk olduğunu sordu.

Facebook üzerinde paylaşılan bir fotoğrafla başlayan tartışmaya katılanlardan bazıları ayakkabının turkuaz ve gri, bazıları da pembe ve beyaz olduğunu söyledi.

Sponsorlu

Fotoğrafa bakan bazı kişiler de ayakkabının sadece tek bir rengi olduğunu iddia etse de bir süre sonra farklı renkleri de görebildiğini görünce şaşırıyor.

​Çoğu sosyal medya kullanıcısı bu ayakkabının beyaz ve pembe olduğunu öne sürdü.

Peki Neden İnsanlar Renkleri Farklı Görüyor?

Spor ayakkabının rengi sosyal medyada gündem oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Washington Üniversitesi’nden Renk Bilimci Jay Neitz ayakkabı ve elbise gibi eşyaların neden farklı renklerde gördüğümüzü şu sözlerle izah etti;

“Işığın nesneler üzerine düşüşünü algılayarak görseli beynimize en doğru şekilde aktaran gözlerimiz bize oyun oynuyor. Bilgisayar ortamında renklerin pantonesi alındığında arka plandaki beyaz rengin elbiseyi beyaz olarak algılayanları yanılttığını görüyoruz.

Elbisenin gerçek rengi mavi olarak satışa sunulmuş. Ancak ben dahil bir çok kişinin elbiseyi beyaz sarı olarak algıladığını belirtmek isterim.”

Geçmiş zamanlarda elbise de yaşanan tartışmaya verilen bu yanıta göre de söz konusu haberdeki ayakkabının da neden farklı renklerde görüldüğü anlaşılmakta.

Bu duruma optik illüzyon yanılması deniliyor.

Optik İllüzyon Nedir?

Optik illüzyon ya da bilinen ismiyle göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan kavramdır.

Göz tarafından toplanan ve beyinde işlenen bilgiler uyaran kaynağının fiziksel ölçümü ile uyuşmayan bir algı oluşturur.