ABD Başkanı Donald Trump, İngiliz The Times gazetesiyle mülakat gerçekleştirdi.

Donald Trump, NATO’yu modası geçmiş bir örgüt olarak tanımlarken Avrupalıların ABD’ye girişlerinde kısıtlama yapabileceklerini söyledi.

Trump, “NATO’nun sorunları olduğunu çok daha önce de belirttim. Birincisi modası geçmiş bir örgüt, çünkü çok uzun yıllar önce kuruldu. İkincisi ülkeler ödemeleri gereken aidatı vermiyorlar” dedi.

Trump ayrıca IŞİD benzeri terör örgütleriyle mücadelede NATO’nun etkisiz kaldığını da belirtti. Hatta NATO’nun “terörle mücadeleyi umursamadığını” söyleyen Trump, “Sadece 5 ülke NATO’ya katılım payını ödüyor, diğer ülkeler ödemiyor. Bu da ABD için adaletsiz bir durum” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu
Avrupa Parlementosu

Avrupalıların ABD’ye Girişine Kısıtlama

Donald Trump, ABD’nin sınırlarının kuvvetlendirilmesi çerçevesinde ise gelecek hafta Pazartesi günü birkaç düzenlemenin imzalanacağını söyleyerek, bu kapsamda Avrupa ülkeleri vatandaşlarının ABD’ye girişine sınırlamalar getirilebileceğini ifade etti.

IŞİD terör örgütü

IŞİD ile Mücadelede Yeni Yöntemler

Obama yönetiminin IŞİD’e karşı yeterli derecede etkili olmadığını düşünen Trump, terör örgütüyle mücadelede yeni yöntemleri kullanabileceklerini de belirtti.