Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) başkanlığındaki heyet, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile görüşemedi.

Aralarında bir dönem Bulgaristan Başbakanı olan ve şimdi Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Genel Başkanının Sergey Stanişev’in de yer aldığı parlamenter heyeti, Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F Tipi cezaevine doğru hareket etti. Demirtaş’ın bulunduğu cezaevine yaklaşan heyet jandarmalar tarafından engellendi.

HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy ile birlikte Demirtaş’la görüşmek üzere Almanya, Fransa, İsviçre, Bulgaristan, İtalya ve Avusturya’dan gelen milletvekilleri Edirne F Tipi Cezaevine alınmadı.

PES Genel Başkanı Stanişev, basına yaptığı açıklamada, heyet olarak Demirtaş’ı ziyaret etmek için Edirne’ye geldiklerini fakat görüşme taleplerine cevap alamadıklarını ifade etti.

Sponsorlu
Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Başkanı Sergey Stanişev
Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Başkanı Sergey Stanişev

Stanişev, bir muhabirin sorduğu, “Demokrasi ve özgürlükler adına burada olduğunuzu söylüyorsunuz, Türkiye’de yakın zamanda bir darbe girişimi oldu ve çok sayıda kişi demokrasi ve özgürlükler adına şehit oldu, bunların aileleriyle de görüşmeyi de düşünüyor musunuz?” sorusuna, darbe girişiminde Türkiye’nin yanında oldukları yönünde cevapladı.

 

65561