Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Piri, adil bir seçim için bunun şart olduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği erken genel seçimlerinin adil olarak gerçekleşebilmesi için, HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Hollandalı parlamenter Piri, Facebook hesabı üzerinden #FreeDemirtaş (Demirtaş’a özgürlük) etiketiyle yaptığı açıklamada, HDP’nin adayının cezaevi hücresinde seçim kampanyası yapmak zorunda bırakıldığını belirtti.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in de, Demirtaş’ın serbest bırakılması için çağrı yaptığını anımsatan Piri, “Ancak o zaman adil bir seçim kampanyası yürütülebilir” dedi.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, bunun tüm demokratlar tarafından desteklenmesi gereken bir talep olduğunu ifade etti

Hollandalı parlamenter, Türkiye’deki olağanüstü hal uygulaması (OHAL) ile temel hak ve özgürlüklere yönelik baskıların daha da arttığını düşünüyor.

Türkiye’de parlamenterler ve gazetecilerin cezaevinde bulunmasını en fazla eleştiren isimlerden biri olan Piri, bu koşullarda Türkiye’nin AB’ye tam üye olamayacağını belirtiyor. Piri’ye göre böyle bir ortamda Türkiye’nin AB’ye üyelik seçeneği, “illüzyon”.

AP, 24 Haziran seçimleri için Türkiye’ye resmî gözlemci göndermeme kararı almıştı. AP’nin, “adil ve bağımsız bir seçim yapılacağına inanmadığı için” böyle bir karar aldığı ileri sürülüyor.