AB Konseyi’nin sonuç açıklamasında, Türkiye’nin giderek Avrupa Birliği’nden (AB) uzaklaştığı ve üyelik müzakerelerinin neredeyse durdurulduğu ifade edildi.

AB Konseyi’nin bugünkü toplantısında kabul edilen sonuç açıklamasında, “Konsey, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek uzaklaştığını kaydediyor. Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili görüşmeler neredeyse çıkmazda ve yeni maddelerin açılması veya kapanması gözden geçirilemiyor” denildi.

Konsey ayrıca AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ile ilgili çalışmaların durduğunu da vurguladı.

Türkiye’deki hukukun üstünlüğü ile ilgili durumdan endişe ettikleri belirtilen açıklamada, “Konsey özellikle hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel haklardan sürekli ve derinden rahatsız edici bir şekilde uzaklaşılmasından endişe duymakta” ifadelerine yer verildi.

Konsey Ankara’yı, ülke içindeki mevcut durumu düzeltmeye, Avrupa ve uluslararası standartlara uygun hale getirmeye çağırdı.

AB’nin, 3 yıl önce birliği sarsan sığınmacı krizine karşı mücadele kapsamında Türkiye’ye mali ve teknik yardımı sürdüreceği belirtildi.

Sığınmacılarla ilgili AB ile Türkiye arasında 2016’da varılan anlaşmanın yürürlükte olduğu ve sonuç vermeye devam ettiği kaydedilirken sığınmacı krizine karşı mücadelenin etkili olabilmesi için ek çabalara ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

AB: Türkiye’de demokrasi kısıtlı olsa da seçimler Türk halkının demokrasiye bağlılığını gösterdi

Öte yandan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın ortak açıklamasında, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin Türk halkının demokratik süreçlere, sivil özgürlüklere ve hukuk üstünlüğüne güçlü bağlılığı teyit ettiği ifade edildi.

Dün yapılan açıklamada, “AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin gözlem misyonunun değerlendirmesine göre seçmenler gerçek seçime sahipti ama ajitasyon yürütme koşulları eşit değildi. Ayrıca kısıtlayıcı yasal dayanak ve mevcut OHAL yetkileri, toplanma ve medya dahil ifade özgürlüklerini kısıtladı” ifadelerini kullandı.
Mogherini ve Hahn, “Birçok ortak sorunu birlikte konuşmak için cumhurbaşkanı ve meclis ile çalışacağız” sözünü verdi.