AB – Türkiye Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı yaklaşık 1,5 sene sonra bugün Ankara’da yeniden toplandı.

Toplantı ardından yapılan basın toplantısında konuşan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AİHM kararına değinerek, “Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını umuyoruz” cümlesini kurdu.

24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde tutuklu olmasına rağmen yarışarak kitlesine ulaşmayı hedefleyen Demirtaş, iki yılı aşkın süredir cezaevinde bulunuyordu.

Sponsorlu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ciddiye alamayız” demişti.

Erdoğan, “Siz istediğiniz kararı sırça köşklerinizden alın. Biz bildiğimizi yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Birliği’nin organlarından biri olan Avrupa Konseyi’nin genel sekreterlik sözcüsü Daniel Holtgen, mahkemenin Demirtaş ile ilgili aldığı kararın Türkiye’yi bağlayacağını açıklamıştı.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn’ın katılımıyla gerçekleşen ilk görüşme sonrası taraflar bir basın toplantısı için kameralar karşısına geçti.

Selahattin Demirtaş

 

Bu toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği üyesi ülkelerden terörle mücadelemize daha fazla destek bekliyoruz.” ifadesini kullandıktan sonra “vize muafiyeti” başlığında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, vize serbestisi için gerekli 72 kriterden 6’sının kaldığını belirtti.

Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn ise yaptığı açıklamalarda, Osman Kavala’nın tutukluluğunu da örnek göstererek, AB’nin akademisyenlerin, gazetecilerin ve insan hakları savuncuların durumlarının değişmemiş olmasından endişeli olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Hahn, vize serbestisi konusunda ise “Türkiye tarafından bu konuda yeni bir ivme kazandırılmıştır.” dedi.

Federica Mogherini de “Avrupa güçlü bir Türkiye görmek istiyor ama güçlü Türkiye hukukun üstünlüğü üzerine tesis edilmelidir” dedi.

Mogherini, Türkiye’nin AB ile ilişkileri güçlendirme kararını memnuniyetle karşıladıklarını da söyledi.