Avrupa Birliği (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Kerchove,”AB mahkemelerinin somut kanıta ihtiyacı var.” dedi.

Reuters’a konuşan Avrupa Birliği (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, AB’nin, Türkiye’nin Gülen hareketinin terör örgütü olduğu görüşünü paylaşmadığını belirtti.

Avrupa ülke bayrakları

Kerchove AB’nin bu duruşunu değiştirmesi için somut kanıtlar sunulması gerektiğini söyledi ve “FETÖ konusunda… biz bunu bir terör örgütü olarak görmüyoruz ve AB’nin yakın zamanda bu görüşünü değiştireceğini de düşünmüyorum” dedi.

Sponsorlu

Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bazı Avrupa Birliği ülkelerinden belirli kişilerin iadesinin istenmesiyle ilgili de konuşan Kerchove, “İade kararı üye ülkelerin elinde, ve çoğu zaman bağımsız yargı güçlü kanıtlara ihtiyaç duyar” yorumunda bulundu.

Kerchove “Bir telefon uygulaması indirmek gibi dolaylı kanıtlara değil, darbe girişimiyle bağlantılı olduklarını gösteren somut, maddi kanıtlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Reuters’ta yer alan habere göre, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden Fethullah Gülen’i sorumlu tutan Türkiye hükümetinin, bu konuda AB ve ABD’nin Türkiye’ye yeterince destek vermemesinden şikayet ettiği aktarıldı.

Türkiye’de darbe girişiminin ardından Gülen hareketiyle bağlantılı olmakla suçlanan yaklaşık 50 bin kişinin tutuklandığı aktarılırken, yaklaşık 150 bin kişinin de işten çıkarıldığı ya da açığa alındığı belirtildi.

Reuters ise bu kişilerden bazılarının sadece ByLock adlı mesajlaşma uygulamasını indirmiş oldukları için gözaltına alındıklarını okuyucularıyla paylaştı.

[Via BBC Türkçe]