ABD’de bir temyiz mahkemesi, 26 ateistin doların üzerinde yazan “In God We Trust” (Allah’a Güveniriz) ifadesine açtığı davada kararını verdi.

ın god we trust ile ilgili görsel sonucu

Mahkeme, tarihsel bağlamlara dayandırdığı kararında bu ifadede dini bir dayatmada bulunmadığına hükmetti.

Sponsorlu

Gazete DuvaR’ın haberine göre, Minnesota’daki temyiz mahkemesinin kararında, “In God We Trust” ifadelerinin tarihsel geçmişine vurgu yapıldı. Bu bağlamda Amerikan Anayasası’na aykırı olacak şekilde bir dini zorlama içermediği belirtildi.

Kararda, doların üzerindeki “In God We Trust” ifadesinin dini ibadet dayatmasında bulunmadığı ve anayasanın kuruluş ilkelerinin kendi dönemindeki bağlamıyla uyumlu olduğu değerlendirmesi de yer aldı.

Temyiz mahkemesinin hükmü, 26 ateistin açtığı davada daha alt bir mahkeme tarafından Aralık 2016’da verilen kararı değiştirmemiş oldu.

Davacıların avukatı Michael Newdow ise karara tepki gösterdi. Newdow, karardaki tarihsel atıflara tepki göstererek, anayasanın ifade ve din özgürlüğünü belirleyen maddesinin tarafsız bir şekilde yorumlanması gerektiğini belirtti.

ın god we trust ile ilgili görsel sonucu

In God We Trust, (Tanrı’ya güveniriz) Amerika Birleşik Devletleri’nin sloganıdır. [Via Vikipedia]

Doların üzerindeki bu ifadeler ilk olarak dini hassasiyetlerin arttığı bir dönemde, Amerikan İç Savaşı sırasında 1864 yılında ortaya çıkmıştı. Kağıt paraya ise 1960’ların ortalarında resmen eklenmişti.