Asya piyasaları, merkez bankasının bankacılık krizinin tetiklediği bir durgunluk riski konusunda uyarmasıyla çoğunlukla düşüşteydi.

2 saat önce

Çin’in ihracatı Mart ayında sürpriz artış gördü

Çin’den yapılan ihracat, Şubat ayındaki %6,8’lik düşüşün ardından Mart ayında %14,8 artış kaydederek beklentileri aştı.

Bu, beş aylık bir düşüş anlamına gelirken, ithalat da %1,4 ile beklenenden daha iyi düştü.

ABD doları bazında Çin, 39.2 milyar dolarlık beklentilerin çok üzerinde, 88.19 milyar dolarlık bir ticaret fazlası gördü.

Çin yuanı, ABD doları karşısında 6,8722’ye güçlendi.

– Jihye Lee

2 saat önce

Apple, MacBook’lar oluşturmak için Tayland’daki tedarikçilerle görüşüyor: Nikkei

ABD teknoloji devi üretim operasyonlarını Çin dışına genişletmeye çalışırken, Apple’ın Tayland’da MacBook yapmak için tedarikçilerle görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Nikkei’ye göreKaynak gösterme.

Raporda, görüşmelere katılan Apple tedarikçilerinin Tayland’da diğer müşteriler için halihazırda üretim tesislerinin bulunduğu ve MacBook’lar için bileşenlerin ve modüllerin olası montajını ve üretimini tartıştıkları belirtildi.

Apple’ın önümüzdeki hafta Hindistan’da ilk fiziksel mağazalarını açması, teknoloji şirketinin Çin’e bağımlılığını azaltmak için devam eden çabalarının altını çiziyor.

Çin’deki zayıflıklar, geçen yıl Tayvanlı Foxconn şirketi tarafından yönetilen Çin’in Zhengzhou kentindeki dünyanın en büyük iPhone fabrikasında yaşanan Covid-19 salgını ve işçi protestolarının ardından ortaya çıktı.

– Sumathi Bala

4 saat önce

BHP Group, Oz Minerals’i 6,4 milyar dolarlık anlaşmayla satın alıyor

Avustralyalı madenci BHP, nikel ve bakır madencisi Oz Minerals’i 9,6 milyar A$ (6,4 milyar $) değerinde satın alması için hissedar onayı aldı.

Hissedarlar toplantısında, Vekil oyların %78,93’ü Hissedarlar işlem lehinde oy kullandı.

BHP sağlanır BHP tarafından 26.50 A$ ve özel temettü olarak Oz Minerals tarafından 1.75 A$ ödenen satın alma için hisse başına 28.25 A$ düşünüldü.

Satın alma Avustralya Federal Mahkemesi tarafından 17 Nisan’da onaylanırsa, Oz Minerals hisseleri 18 Nisan’da borsaya kote olacak.

3 saat önce

Avustralya’nın işsizlik oranı Mart ayında %3,5 oldu.

Avustralya’nın Mart ayı işsizlik oranı, Şubat ayına göre değişmeden %3,5 oldu ve ekonomistlerin %3,6 olarak beklediğinin altında kaldı.

Mart ayında ülke İstatistik Bürosu açıkladı İstihdam, %0.2’lik hafif bir artışla 31.700 artarak 13.88 milyon kişiye ulaştı.

Mart ayında %3,6’da duraklayan istihdam oranı, Avustralya Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam edip etmeyeceğine karar vermek için izleyeceği temel göstergelerden biri olacak.

– Lim Hui Jee

5 saat önce

Alibaba hisseleri, SoftBank’ın hisselerinin çoğunu sattığı bildirildikten sonra Hong Kong’da %4 düştü

Çinli teknoloji devi Alibaba’nın Hong Kong’da işlem gören hisseleri, ABD’de işlem gören hisselerindeki kayıpların ardından Perşembe günü erken ticarette %3,9 düştü.

READ  'GMA3' sunucuları Amy Robach ve DJ Holmes, aşk yaşadıkları bildirildikten sonra ABC'den ayrıldı

Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisseleri, yasal düzenlemelerin SoftBank’ın şirketteki hisselerinin çoğunu sattığını ortaya çıkarmasının ardından bir gecede yaklaşık %3 düştü.

A Analiz Financial Times’ın kurumsal dosyalarına göre Softbank, Çinli e-ticaret şirketindeki yaklaşık 7,2 milyar dolarlık hisseyi ön ödemeli forward sözleşmeleri yoluyla sattı.

Raporda, satış nedeniyle SoftBank’ın, yaklaşık 250 milyar dolarlık piyasa değeri olan Alibaba’da yalnızca %3,8 hisseye sahip olacağı belirtildi.

– Lim Hui Jie, Jonathan Vanian

5 saat önce

Sunak China, yeniden yapılandırma planının yolda olduğunu söyleyerek ticaretin yeniden başlamasıyla %55 düştü

Hong Kong’un serbest kalmış emlak müteahhidi Sunak China %55 düştü Şirket ticarete yeniden başladı Bir yıl sonra ilk kez Hong Kong Borsası.

Sunak Çin’de A dedi dosyalama Talep Ticareti Yeniden Yapılandırma, bu hafta başlarında bir yeniden yapılandırma planını uygulama sürecinde olduğunu söyledi.

Şirketin hisselerinin ticareti geçen yıl bazı Çinli müteahhitlerin borçlarını ödemede temerrüde düşmesi nedeniyle durdurulmuştu.

Sunac China, borcunun 9 milyar dolarını Hong Kong hisseleri ve Sunac Services birimindeki hisselerle desteklenen yeni senetlere ve dönüştürülebilir tahvillere dönüştürerek yeniden yapılandırmak için bir anlaşmaya vardı.

6 saat önce

Filipinler Merkez Bankası faiz artırımını askıya aldı

Filipinler Merkez Bankası, önümüzdeki ay yapacağı toplantısında faiz artırımlarını durdurabileceğinin sinyalini verdi.

bir konferansta Vali Felipe Medalla Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Enflasyon çok iyi olduğu için bir sonraki toplantıyı askıya alıyoruz” dedi.

Mayıs 2021’den itibaren 425 baz puan yükselen faiz oranlarıyla ülke, Asya’daki en hızlı faiz oranlarını artırdı.

Mevcut politika faizi, Mart ayında 25 baz puanlık artışın ardından %6,25 seviyesinde bulunuyor.

– Lim Hui Jee

6 saat önce

Avustralya’nın işsizlik oranının Mart ayında daha da artması bekleniyor

Bir Reuters anketine göre, Avustralya’nın işsizlik oranının Şubat ayında görülen %3,5’ten Mart ayında %3,6’ya yükselmesi bekleniyor.

Mart ayında işgücüne katılım oranının bir ay öncekiyle aynı %66,6’da kalması bekleniyor.

Toplam istihdam rakamları Şubat ayında görülenden üçte bir oranında düşecek. Ekonomistler, Şubat ayındaki 64.600’e kıyasla 20.000 işsiz görmeyi bekliyorlardı.

Avustralya doları, 0,6691’e açıklanmadan önce ABD doları karşısında biraz güçlendi.

– Jihye Lee

6 saat önce

Japonya Merkez Bankası başkanı para politikası konusundaki duruşunu yineledi

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, Japonya’da enflasyonun yıl ortasına kadar merkez bankasının yüzde 2 hedefinin altına düşeceğini yineledi ve BOJ’un fiyat istikrarı sağlanana kadar parasal genişlemeye devam edeceği konusunda ısrar etti, Nikkei bildirildi.

READ  Kar fırtınası Kanada'yı elektriksiz bir şekilde vururken iki kişi öldü

Ueda, Washington’da G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının bir toplantısında konuşuyordu.

Enflasyonun hedefin altına düşme riskinin, enflasyondan kaynaklanan daha büyük sorunlara ağır bastığını söyleyen Erdoğan, politikaların buna göre yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ueda’nın sözleri, BOJ’un getiri eğrisi kontrol politikasını ve negatif faiz politikasını sürdürme konusundaki duruşunu vurguladığı açılış konuşmasında verdiği mesaja benziyordu.

– Jihye Lee

6 saat önce

Çin İnternet ETF’si %3 düşerek yedinci gününde negatif düşüşe geçti

Çin İnternet ETF’si veya KWEB, Wall Street’te bir gecede %3’ten fazla düştü ve art arda yedinci günlük kayıplarını sürdürüyor.

Çarşamba günkü oturum, ETF’nin 9 Mart’ta KWEB’in yaklaşık %5,5 kaybettiği bir aydan uzun süredir en kötü günü oldu.

Weibo, JD.com ve Autohome en çok düşüş gösterenler oldu ve tüm isimler bir önceki aya göre kabaca %11’lik düşüşler gördü.

– Gina Brancola, Jihye Lee

6 saat önce

Çin’in ihracatının daha da düşmesi beklenirken ithalatının da düşmesi bekleniyor.

Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, Çin’deki ihracatın Şubat ayında görülen %6,8’den daha hızlı bir şekilde yıllık %7’lik bir düşüş görmesi bekleniyor.

Bir Reuters anketine göre, ithalatın bir önceki ayda görülen %10,2’den %5 düşmesi bekleniyor.

ABD doları bazında, Çin’in ticaret dengesinin geçen ayki 116 milyar$ fazladan 39 milyar$’ın üzerine çıkması bekleniyor.

Çin yuanı, Asya sabahı 6.8790’da ABD doları karşısında biraz güçlendi.

– Jihye Lee

5 saat önce

CNBC Pro: SBI mı, HDFC Bankası mı? Bu stratejist, Hint bankalarında en sevdiği hisse senedi seçimini adlandırıyor

Hindistan Devlet Bankası (SBI), yüksek mevduat akışlarının ve yavaş büyüme ortamındaki güçlü mevduat büyümesinin faydalarına rağmen, Adani’nin tartışmalı riski nedeniyle hisse fiyatının yıldan yıla düştüğünü gördü.

Bu arada, HDFC Bank hisseleri bu yıl %4 değer kazandı.

Ancak iki bankadan sadece biri neredeyse tüm analistlerden alım notuna sahip.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Ganesh Rao

6 saat önce

Güney Kore’nin ihracat ve ithalat fiyatları Mart ayında daha da düşecek

Güney Kore, ihracat ve ithalat fiyatlarının Mart ayında daha da düştüğünü gördü.

READ  Tyler Perry, Kelly Rowland ve daha birçok ünlü Jay-Z'nin annesinin düğününe katıldı

İhracat fiyatları bir önceki aya göre %2,7 düştükten sonra %6,4 düştü. İhracat fiyatları, Ekim 2020’den bu yana en büyük kaybı yaşayarak yedi ay üst üste düştü.

Hükümet verilerine göre, ithalat fiyatları Mart ayında Şubat ayındaki %0,5’lik düşüşün üzerinde %6,9 düştü. Bu, ithalat fiyatlarında art arda 11. ay düşüşe ve Ocak 2021’den bu yana en sert düşüşe işaret ediyor.

– Jihye Lee

6 saat önce

CNBC Pro: Morgan Stanley’den Slimman, Ekonomik Belirsizliği Yenmek İçin Hisse Senetlerini ‘Cazip Fiyatlı’ Olarak Adlandırdı

Morgan Stanley’den Andrew Slimman, ABD’deki durgunluğun birçok kişinin tahmin ettiğinden daha geç olmasını bekliyor.

Morgan Stanley Investment Management’ta kıdemli bir portföy yöneticisi, piyasa belirsizliği karşısında satın alınacak ve kaçınılacak hisse senetlerini adlandırıyor.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Weissen Don

16 saat önce

Fed’den Parkin: Enflasyonun daha gidecek yolu var

Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Parkin, CNBC’nin “Squawk on the Street” programına verdiği bir röportajda, zirve enflasyonun ABD’nin gerisinde kalmış olabileceğini söyledi, “Hala gidecek yolumuz var.”

Konaklama ve hizmetlerde daha yüksek enflasyona işaret etti. “% 2 almak istiyorsanız [inflation]Bence hala oradan çok uzaktayız.”

-Fred Imbert

18 saat önce

Warren Buffett, Federal Rezerv ve Jerome Powell ile başa çıkamayacağını söyledi

Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su Warren Buffett, Federal Rezerv ve Jerome Powell’ı yönetebileceğini düşünmediğini söyledi. Merkez bankası başkanının agresif faiz artırım kampanyası, Powell’ın yükselen enflasyonu hedeflemek için çok uzun süre beklediğini söyleyenler tarafından eleştirildi.

Çarşamba günü CNBC’nin “Squawk Box” programında CNBC’den Becky Quick’e konuşan Buffett, “Yeterli bilgiye dayanarak hareket etmelisiniz ve Amerikan halkına karşı nihai sorumluluğunuz var.”

“Bu, resesyonu durdurabileceğiniz anlamına gelmiyor, kötü kredileri iyi kredilere çevirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ancak bu, sistemi çalışır durumda tutmanız gerektiği anlamına geliyor. Ve sistem durma noktasına geliyordu” katma.

Mart 2020’de, “Tanrıya şükür, biliyorsun, Jay Powell oradaydı” diye ekledi.

– Sarah Min, Alex Haring

17 saat önce

Hisse senetleri CBI’dan sonra yüksek açıldı

Hisse senetleri Çarşamba günü tüccarların en son ABD tüketici fiyat endeksi verilerini sindirmesiyle yükseldi.

Dow 100 puandan fazla yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %0,5 ve %0,8 kazandı.

-Fred Imbert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir