Asya borsaları, ABD teknolojisindeki düşüşler, dolar ve getirilerin artışlarını sürdürmesinin ardından hafif düşüş yaşadı

  • Asya borsaları:
  • Tesla %10, Netflix %8,4 düştü; Gelecek hafta daha fazla rapor
  • Yuan tavanı, güçlü resmi tespitlerin ardından inşa edildi
  • İşsizlik başvurularındaki düşüş, Fed’in yapacağı zorluklarla karşı karşıya
  • Piyasalar önümüzdeki hafta Fed, ECB ve BOJ’u bekliyor

SİDNEY, 21 Temmuz (Reuters) – Asya borsaları, Tesla ve Netflix’ten gelen kazanç raporlarının etkilememesi, dolar ve Hazine getirilerinin ABD’deki sıkılaştırma döngüsünün sonunu görebilecek aksiyon dolu bir hafta öncesinde kazançlarını azaltmasıyla Cuma günü düşüş yaşadı.

Avrupa hisse senetleri, EUROSTOXX 50 vadeli işlemlerinin %0,3 oranında düşmesiyle düşük açılacaktı. S&P 500 vadelileri ve Nasdaq vadelileri %0,1 yükseldi.

Gelecek hafta ABD Federal Rezervi ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları, Japonya Merkez Bankası’nın yakın zamanda politika değişiklikleri yapacağı spekülasyonları arasında toplanacak. Cuma günü erken saatlerde, Japonya’nın enflasyon oranı merkez bankasının Haziran ayındaki 15. ayı için %2’lik hedefini aştı, ancak ortalama piyasa tahminini karşıladı.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi (.MIAPJ0000PUS) %0,5 düşüşle haftalık %1,8’lik kayıp yaşadı. Japon Nikkei (.N225) bu arada %0,6 kaybetti.

Teknoloji alt endeksi (.MIAPJIT00NUS) %2,2 düştü. Tayvanlı yonga üreticisi TSMC’nin (2330.TW) hisseleri, dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisinin 2023 satışlarında %10’luk bir düşüş kaydetmesinin ardından %3,3 düştü.

Çin’in mavi çipleri (.CSI300) %0,2 düşerken, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi (.HSI) %0,4 arttı.

Yetkililerin devlet bankaları tarafından yuan alım satımı yaparak zayıflayan para birimini koruma çabalarını artırmasının ardından Cuma günü yuan sınırlandı.

Derecelendirme kuruluşlarının Wanda Commercial’ın borcunu ödemeyebileceği konusunda uyarmasının ardından Çinli emlak müteahhitlerinin sağlığıyla ilgili endişeler artıyor. Country Garden’ın (2007.HK) dolar hisseleri Cuma günü düştü.

ANZ’de kıdemli Çin ekonomisti Betty Wang, “Çin’in emlak sektörü son yirmi yılda en uzun gerilemesini yaşadı ve en kötüsü bitmemiş olabilir” dedi.

READ  Tayland Seçim Sonuçları: Şimdiye Kadar Bildiklerimiz | Seçim haberleri

“Şu anda tek bir derde deva yok. Daha fazla düşüşü önlemek için çok yönlü bir çaba gerekiyor.”

Daha fazla politika desteği için beklentiler, Temmuz sonunda yapılacak Politbüro toplantısı öncesinde artıyor. Pekin, Cuma günü otomobil ve elektronik tüketimine yardımcı olmak için pazarda fazla heyecan yaratmayan bazı yeni önlemleri açıkladı.

Wall Street’te, yılın başından bu yana yaklaşık %40 yükseldikten sonra, Nasdaq (.IXIC) bir gecede %2 düşerek, mega teknoloji hisseleri Tesla (TSLA.O) ve Netflix’teki (NFX.O) kazanç sonrası keskin düşüşlerin etkisiyle Mart ayından bu yana en büyük bir günlük kaybını yaşadı.

Akışlı video şirketinin üç aylık geliri tahminlerin altında kalırken, elektrikli otomobil üreticisinin ikinci çeyrek brüt kar marjı dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ayrıca, ABD’de haftalık işsizlik başvurularında beklenmedik bir düşüş, piyasaların ABD ve Avrupa’da daha yüksek faiz oranlarına hazırlanmasının ardından daha güçlü bir bordro raporu beklentisini artırdı.

Merkez bankasından Kasım ayına kadar ikinci bir faiz artırımı ihtimalini %33’e düşürdüler ve gelecek yılki faiz indirimlerinin boyutunu 100 baz puanın altına düşürdüler.

On yıllık Hazine getirisi, bir gecede 11 baz puan yükseldikten sonra Asya’da %3,8487 ile çoğunlukla yatay seyrederken, iki yıllık Hazine tahvil getirisi bir gecede 8 baz puan yükselerek %4,8286’da kaldı.

ABD dolar endeksi, Mayıs ortasından bu yana en büyük bir günlük kazancı olan bir gecede %0,5 yükseldikten sonra 100,78’de çok az değişiklik gösterdi. Avustralya doları, 68 sentin altında güçlü yerel istihdam verilerinin açıklanmasının ardından tüm kazanımlarını bıraktı.

Piyasalar, Fed, Avrupa Merkez Bankası ve BOJ’un politikalarına karar vermek ve faiz görünümünü tartışmak için önümüzdeki hafta bir araya gelmelerini bekliyor.

TD Securities analistleri, “Temmuz ayının Fed’in bu döngüdeki son faiz artırımını getirmesini bekliyoruz, ancak Fed’in bu değişikliğin henüz rahat bir şekilde sinyalini verdiğini düşünmüyoruz. Bunun yerine, politika yapıcılar artık şahin bir duruşu sürdürmekte daha rahat görünüyorlar.”

READ  2 New York hastanesinde 7.000 hemşire grevde

Diğer yerlerde petrol fiyatları daha yüksekti. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla varil başına 80,27 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla 76,25 dolara yükseldi.

Altın fiyatları ons başına 1.969,95 dolardan işlem gördü.

Stella Qiu’nun raporu; Lincoln Bayramı Kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir