Pasaportu iade edilen yazar Aslı Erdoğan, Almanya’da Erich Maria Remarque Barış Ödülü’nü aldı.

Törende duygulu anlar yaşayan ve gözyaşlarını tutamayan Erdoğan, tutukluluğun yarattığı travmayı anlattı.

Geçtiğimiz aylarda kendisine verilecek barış ödülünü almak üzere Almanya’ya yolculuk etmesi planlanan yazar Aslı Erdoğan’ın pasaportuna el konularak yurt dışına çıkması engellenmişti.

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle 4,5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan, kendisine verilecek barış ödülünü almak üzere Almanya’ya yolculuk etmek isterken pasoportuna el konulmuştu. Erdoğan’ın yurt dışına çıkış yasağı ise 22 Haziran’da kaldırılmıştı. Ancak alınan keyfi kararla Erdoğan’ın pasaportuna tekrar el konularak yurt dışına çıkışı engellenmişti.

Sponsorlu

Pasaportunu geri almasının ardından Almanya’ya gidip Barış Ödülü’nü aldı. Erdoğan, İngilizce yaptığı törendeki konuşmasında, cezaevinde geçirdiği dönemin kendisinde yarattığı travmayı dile getirdi.

Erdoğan, yaşadığı acı ve aşağılanmayı hala üzerinden atamadığını belirtti. Normal hayata dönmekte güçlük çektiğini söyleyen Erdoğan, polis baskını korkusundan intiharı bile düşündüğünü söyledi.

Yazar Erdoğan, “Hayatım boyunca mağdurların sesi olmaya çalıştım, ta ki kendim de bir mağdur olana dek” diye konuşan Erdoğan, mağdurların sesi olmaktan ödün verilemeyeceğini belirtti ve: “Aslında ödün vermeyen karakterin sahibi ben değilim, edebiyatın kendisi.” diye ekledi.

Aslı Erdoğan, ödülü teslim alırken törende salondakilerin kendisini ayakta alkışlaması üzerine gözyaşlarını tutamadı.

Erdoğan, ödülü Türkiye’deki siyasi gelişmelerin insanların günlük hayatına etkilerini anlattığı köşe yazıları ve edebi eserleri nedeniyle kazandı.

Özellikle “Artık Sessizlik Bile Senin Değil” adlı denemelerinden oluşan ve Türkiye’de henüz basılmayan ama Almanca’ya çevrilen kitabı vesilesiyle bu ödül ile onurlandırıldı.

10 kişilik jürinin Erdoğan’ı seçme gerekçesinde “Yazılarının odağında tüm hassasiyeti, şiirselliği ve çıplaklığı ile kadınlara yönelik ayrımcılık bulunuyor. Ama yazar bunun da ötesinde soykırım, şiddet, baskı, işkence ve savaş konularına kendini adıyor” ifadeleri yer alıyor.

Skipis: Önünde Saygı ile Eğiliyorum.

Aslı Erdoğan’a verilen ödülün takdim konuşmasını, Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği’nin Başkanı Alexander Skipis yaptı. Erdoğan’ın tutuklanmasına ve baskılara rağmen her zaman mağdurların yanında olan duruşunun istikrarını vurgulayan Skipis, “Özgürlük ve barış için gösterdiğin çabanın önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.