Adıyaman’da üçü ‘dost ateşiyle kazaen’ hayatını kaybeden 4 askerden Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın kardeşi Zülküf Yılmaz, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ölümle tehdit etti, “Ağabeyimin intikamını senden alacağım” dedi. HDP’den tepki geldi.

Adıyaman kırsalında süren askeri operasyon sırasında dün dört askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Adıyaman Valiliği, askerlerden 3’ünün ‘dost ateşiyle kazaen’ yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Operasyonda hayatını kaybeden askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın cenazesi bugün Diyarbakır’ın Ergani ilçesine getirilerek, tören düzenlendi.

Eğer ben senin ciğerini sökmezsem ben Diyarbakır çocuğu değilim. Ben ağabeyimin intikamını senden alacağım ile ilgili görsel sonucu

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da katıldı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A TEHDİT

Kürşat Yılmaz’ın kardeşi Zülküf Yılmaz ise cami önünde yaptığı açıklamada Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ölümle tehdit etti.

Zülküf Yılmaz, “Ağabeyimin kanı bu bayrağın üstünde, bana söz verdiler, intikamını alacaklar. İntikamını almazlarsa onun intikamını ben alacağım. Selahattin Demirtaş, sen de Diyarbakırlısın, ben de Diyarbakırlıyım. Eğer ben senin ciğerini sökmezsem ben Diyarbakır çocuğu değilim. Ben ağabeyimin intikamını senden alacağım” şeklinde konuştu.

HDP’DEN TEPKİ GELDİ

HDP genel merkezi

HDP Merkez Yürütme Kurulu Demirtaş’a tehditle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

HDP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adıyaman’da güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybedenlerden biri olan Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın cenazesi bugün defnedilmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Yılmaz’ın cenaze töreni sonrasında sarf edilen sözler bu açıklamayı yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Hayatını kaybeden Kürşat Yılmaz’ın ağabeyi Zülküf Yılmaz, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ı kameraların önünde açıkça ölümle tehdit etmiştir.

Daha vahim olanı, Sayın Demirtaş’a yönelik tehdit içerikli sözlerin İçişleri Bakanı’nın yanında sarf edilmiş olmasıdır. İçişleri Bakanı, Türkiye’nin önemli siyasi aktörlerinden biri ölümle tehdit edilirken tek kelime etmemiş, bu sözleri onaylayan bir tavır içine girmiştir.

Bakan Soylu’nun bu tavrı bizleri şaşırtmamıştır. Çünkü halkları birbirine düşmanlaştıran bu ortamın yaratıcısı bizzat Süleyman Soylu ve onun anlayışıdır. Daha önce Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ı telefonda tehdit etmiş olan İçişleri Bakanı Soylu’nun bu suskunluğu asla kabul edilemez.

Selahattin Demirtaş, 21 aydır hukuksuz ve haksız yere cezaevinde rehin tutulan ve bu ülkenin barışa kavuşması için her türlü fedakarlığı yapan onurlu bir siyasetçidir. Halkların eşit ve demokratik koşullarda, barış ve huzur içinde birlikte yaşaması için mücadele eden bir kişidir. Sayın Selahattin Demirtaş’a yönelik yaşanacak en küçük bir olumsuzluğun müsebbibi Süleyman Soylu’dur. Kendisi ve bu sözleri sarf etmiş kişi hakkında her türlü hukuki işlemi yapacağımızı ve fiilen de yaşanacak her tür olumsuzluktan bu kişileri mesul tutacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Asker babası: Oğlum Erdoğan’a feda olsun!

Adıyaman’da dost ateşi ile hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın cenazesi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde düzenlenen törenle defnedildi.

Yaşamını yitiren askerin babası Ekrem Yılmaz, “Vatan sağ olsun. Oğlum Tayyip Erdoğan’a feda olsun. Tayyip sağ olsun. 7 torunum var, hepsi vatana feda olsun.” dedi.

Adıyaman’daki törenin ardından Diyarbakır’ın Ergani ilçesine getirilen askerin Türk bayrağına sarılı naaşını, Kemaliye Mahallesi Gülbaran Caddesi’ndeki babaevinde yakınları tarafından Kürtçe ağıtlarla karşılandı.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

TSK askeri

Adıyaman’da PKK’ye yönelik operasyon sırasında bir asker el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle, üç asker de ‘dost ateşi’yle yaşamını yitirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada merkeze bağlı Kuyucak köyü bölgesinde güvenlik güçlerine takviyeye giden jandarmaları taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında, PKK tarafından döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettiği aktarıldı.

Valilik, daha sonra olanları şu cümlelerle aktardı:

“Bölgede bulunan diğer güvenlik birimlerimiz yaralı Jandarmalarımızı sivil araçla olay yerinden tahliye etmeye çalışırken, bölgede bulunan diğer güvenlik görevlilerimiz sivil aracı terörist unsurların olduğunu zannederek ve olay yerinden kaçmaya çalıştığını düşünerek, güvenlik birimlerimizin bulunduğu sivil araca ateş açması sonucu maalesef dost ateşiyle kazaen 3 kahraman evladımız şehit olmuştur. Şehit olan 4 Jandarmamıza Allah’tan rahmet kederli ailelerine sabır diliyoruz.”